Menu EN

S360MAG

19 August

İlklerin Yaşandığı Rio 2016 Olimpiyatları

5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen yaz olimpiyatları, Güney Amerika kıtasında gerçekleşen ilk olimpiyat organizasyonu olması ve başladığı günden bu yana verilen mesajlar nedeniyle oldukça dikkat çekiyor. Biz de S360 olarak Rio’daki olimpiyatlarda ilgimizi çeken sosyal ve çevresel odaklı bazı olayları derlerdik.

Brezilya’nın olimpiyatlara ev sahipliği yapma hakkını kazanmasından bu yana ülkenin içerisinde bulunduğu politik ve sosyo-ekonomik durum sebebiyle yükselen tepkiler ile ciddi bütçe kesintilerine rağmen görkemli bir açılışa imza atıldı. Brezilya’nın zengin kültürünü ortaya koyan açılış, havai fişek ve dans gösterileri gibi klasiklerin yanı sıra mülteciler tarafından oluşturulmuş uluslarüstü bir takımın geçişi,  iklim değişikliğine dikkat çeken bir şiirin okunması gibi birçok ilk’e sahne oldu.

Rio 2016’nın en dikkat çeken olaylarından birisi kuşkusuz “Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı”nın olimpiyatlara katılımı oldu. Olimpiyatlar tarihinde ilk kez, dünya genelindeki mülteci krizine dikkat çekmek amacıyla kurulan bu takım, Suriye, Güney Sudan, Etiyopya ve Kongo gibi ülkelerden atletizm, yüzme ve judo dallarında yarışan mültecilerden oluşuyor. Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı’ndaki sporcular, karşılaştıkları zorluklar ne olursa olsun yetenek ve çalışma azmi sayesinde aşılamayacak hiçbir engel olmadığını vurguluyorlar. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Almanya’ya sığınan 18 yaşındaki yüzücü Yusra Mardini’nin hikayesi ve olimpiyattaki başarılı sonuçları buna en güzel örnek. Öyle ki, Yusra Mardini, Türkiye üzerinden Yunanistan’ın Midilli adasına geçtiği botun su alması nedeniyle kardeşi ile birlikte yüzerek ve su alan botu kıyıya çekerek bottaki 20 kişinin hayatını kurtarmış.

Mülteci Olimpiyat Atletleri Takımı’nın marşının hikayesi de Türkiye’den geçiyor. Öyle ki, marş İstanbul’da yaşayan bir Suriyeli mülteci tarafından yazılmış.

Uluslararası Af Örgütü yardımıyla hazırlanan bayrakları ise yakın geçmişte Hollanda’ya göç etmiş bir diğer Suriyeli mülteci tarafından can yeleklerini temsil edecek şekilde tasarlanmış.Verilen sosyal mesajların yanı sıra açılış seromonisinden başlayarak çevre meselelerine dikkat çeken Rio 2016’nın bir diğer önemli gündemini iklim değişikliği oluşturuyor. Organizasyonun ev sahipliği için henüz aday olduğu süreçte dahi Rio düşük enerji tüketimi yapan, kendi enerjisinin bir kısmını üreten tesisler ile ön plana çıkmıştı. Buna uygun olarak, yeşil temanın hakim olduğu Rio 2016’da olimpiyat meşalesi de fosil yakıtlar ve sera gazı emisyonlarına dikkat çekmek amacıyla çevresel etkisi düşük bir kazan içerisinde yakıldı. Ayrıca, açılış seremonisi sırasında Maracana’da bulunan yaklaşık 10.000 atlete verilen tohum keselerinin ekilmesi ile bir olimpiyat ormanı oluşturulacak.

Organizasyonun verdiği yeşil mesajlara sporcular da katkıda bulunuyor. Bunların arasında en ilgi çekeni Kiribati adına yarışan David Katoatau oldu. Atlet, kaldırma denemesinin ardından dans ederek iklim değişikliği ve yükselen deniz seviyesi nedeni ile yakın gelecekte yok olma riski yüksek olan küçük ada ülkesini gündeme taşımış oldu.Yıl boyunca gerçekleştirilmiş Euro 2016 ve Wimbledon gibi büyük çaplı turnuvaların ardından başlayan yaz olimpiyatları ile birlikte israf ve atık sorunu da tekrar gündeme geldi. Örneğin, 2012 Londra Olimpiyatları için sürdürülebilir inşaa ve atık yönetimi konusunda danışmanlık yapmış olan bir uzman, gıda israfını önlemenin önündeki en büyük engelin insanların organizasyonlar sırasında atıklarını ayrıştırmadan atmaları olduğunu ve oluşan atık miktarını azaltmak için menü ve porsiyon düzenlemelerinin yapılması gerektiğini söylüyor. Spor müsabakaları boyunca oluşan atık problemi ile mücadele için şehir yetkililerinden iş dünyasına ve organizasyon komitelerine dek bir işbirliğinin yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor.

PAYLAŞ: