Menu EN

S360MAG

12 February

İklim Değişikliğinin Etkileri On Binlerce Yıl Hissedilebilir

İklim üzerine çalışan bir grup bilim insanının Nature Climate Change’de yayımlanan çalışması, iklim değişikliğinin yalnız önümüzdeki yüzyılın sorunu olarak düşünülmesinin büyük bir yanılgı olduğunu ortaya koyuyor. Oregon State Üniversitesi önderliğinde 22 iklim bilimcinin yaptığı çalışma, önümüzdeki yılları iklim değişikliğinin etkilerini azaltma ve insanlığın bundan sonraki geleceğini değiştirebilme konusunda bulunmaz bir fırsat olduğunu vurguladı.

Çalışma, önümüzdeki 100 sene içerisinde salınacak karbondioksitin önemli kısmının yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca atmosferde kalabileceğini gösteriyor. İnsan faaliyetlerinin sebep olduğu iklim değişikliğinin etkileri, insanların gezegende varlıklarını şimdiye kadar sürdürdüklerinden daha uzun süre boyunca hissedilmeye devam edecek. Bu süre zarfında da sera gazı etkisi sürerek, küresel ortalama sıcaklık artışı sürecek. Buna bağlı olarak, deniz seviyeleri ve su sıcaklığı artmaya devam edecek.

Peki önümüzdeki 10.000 yıl içerisinde dünyanın durumu nasıl değişecek? Bu sorunun cevabı, insanlığın takip eden yüzyıllar içerisinde aldığı aksiyonlara bağlı. Fosil yakıtların kullanım oranı, çok büyük miktarlarda karbondioksit gazını atmosferden emebilecek teknolojiler geliştirmek gibi pek çok faktör durumu belirleyecek. 1750 yılından bu yana insan faaliyetleri sebebiyle 2.000 gigaton karbondioksit salımı gerçekleşmişken, şu anda yıllık olarak artış bir oranla 10 gigaton salım yapılıyor.

Hiçbir önlem alınmazsa ortalama küresel sıcaklığının 7 derece artacağı, deniz seviyelerinin ise yaklaşık 52 metreye kadar yükselebileceği tahmin ediliyor. Bu senaryoya göre Grönland ve Antartika buzullarının %70′ini kaybedebilir, özellikle küçük ada ülkeleri tamamen yeryüzünden silinebilir ve binlerce şehir ciddi su baskınlarıyla karşı karşıya kalabilir.

PAYLAŞ: