Menu EN

S360MAG

5 May

Elektrikli araçların yükselişi yakında petrol talep artışını durdurabilir

Geçtiğimiz az New York’ta gerçekleştirilen Bloomberg New Energy Finance konferansında, küresel petrol devi Total baş ekonomisti Joel Couse, günümüzde %1 seviyesinde olan elektrikli araç satışlarının, 15 yıl içerisinde %30'a fırlayacağı tahminini paylaştı. Couse, bu durumda, küresel petrol talebindeki artışın duracağını ve hatta bir düşüşün görülmesinin bile oldukça muhtemel olduğunu ekledi. Couse’un yaptığı sürpriz tahmin, petrol şirketleri arasında elektrikli araçlarla ilgili şimdiye dek yapılmış en iddialı öngörüler arasında yerini aldı.

2020 yılında, yaklaşık 120 farklı elektrikli araç modelinin piyasada olması ve bu modellerin benzinli ve dizel modellerin bir noktada “demode” olarak görülmesine yol açacağı belirtiliyor. Buna ek olarak, günümüzdeki yüksek pil fiyatlarının her yıl yaklaşık %20 azalarak elektrikli araç satışlarını çok daha ekonomik hale getireceği düşünülüyor. Volkswagen 2025 yılında satışlarının %25'inin elektrikli araçlardan gelmesini beklerken Toyota ise 2050 itibariyle fosil yakıtlı araç satımını tamamen durdurmayı hedefliyor.Elektrikli araçların yaygınlaşmasını önleyen en önemli faktörlerden biri şarj istasyonlarının sayısının yetersizliği. Bununla birlikte, bu konuda da önemli ilerlemeler kaydediliyor. Geçtiğimiz haftalarda Tesla, 2017 sonuna dek “Supercharger” şarj istasyonlarının sayısını iki katına çıkaracağını açıkladı. Hızlı şarj olanağı sağlayan istasyonlar, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlardaki menzil sorununu sınırlayarak özellikle uzun seyahatleri kolaylaştıracak.

Elektrikli araçların yakaladığı momentum, şimdiye kadar tahmin edilenin çok üzerinde olması muhtemel ve yakın dönemde tüm otomobil pazarının, “elektrikli araç devrimi”nden ciddi şekilde etkilenmesi bekleniyor.  

PAYLAŞ: