Menu EN

S360MAG

17 March

HSBC palm yağı politikasını güncelledi

165 milyar dolarlık piyasa değeriyle Avrupa'nın en büyük bankası olan HSBC, palm yağı sektörünün finansmanıyla ilgili aldığı önlemleri genişlettiğini açıkladı. Bu uygulama ile HSBC, palm yağı politikasını, piyasa liderleri tarafından da benimsenen ormansızlaştırma ve doğal kaynak sömürüsüne karşı “No Deforestation, No Peat, No Exploitation” (ormansızlaştırma, turba ve sömürüye hayır – NDPE) politikaları ile uyumlu hale getirdi. Bu uygulama rafineriler, değirmenler, tüccarlar ve üreticileri kapsıyor. HSBC, NDPE politikalarını ihlal eden yeni yatırım anlaşmalarına imza atmayacağını belirtti.

Yeni uygulanacak politika çerçevesinde, HSBC müşterilerinin aşağıdaki maddelere uyumlu faaliyet göstermeleri gerekecek:

·      30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla kadar orman ve turbaları koruma taahhüdü,

·      Yeni bir yatırım yapılmadan önce yeni plantasyonların kurulacağı bölgelerde bulunan ormanları ve turbaları kayıt altına alma ve koruma,

·      Yeni başlayan projelerin veya yatırımların NDPE politikaları doğrultusunda uygulandığına dair 31 Aralık 2018 tarihine kadar bağımsız bir kuruluş tarafından doğrulama alınması.

HSBC, Dünya Ekonomik Forumu (WEC) bünyesinde bulunan Bankacılık Çevre Girişimi (BEI) ve Tropikal Orman İttifakı'na (TFA) katılacağını da açıkladı. Tropikal Orman İttifakı faaliyetlerinde HSBC varlığı ve çalışmaları HSBC Grup Başkanı tarafından yönetileceği belirtildi.Greenpeace geçtiğimiz günlerde HSBC'nin verdiği palm yağı üretim kredilerine karşı bir kampanya başlatmıştı. Bu kapsamda Greenpeace, 2012 yılından bu yana HSBC'nin Bumitama, Goodhope, IOI Corporation, Noble Group, POSCO Daewoo ve Salim Group/Indofood Agri Resources şirketlerinin ormansızlaştırmaya yol açan projelerine 16 milyar doların üzerinde kredi ve yaklaşık 2 milyar dolar değerinde tahviliyle sağladığını açıkladı. 30.000 HSBC müşterisi, bu uygulamalar hakkında daha önce şikayette bulunmuştu.

PAYLAŞ: