Menu EN

S360MAG

9 November

2017-18 döneminde BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olan şirketler açıklandı

Borsa İstanbul'da işlem gören, sürdürülebilirlik çalışmalarına göre değerlendirilen ve ekonomik, sosyal ve çevresel konularda “üst seviyede” performans gösteren şirketlerin paylarından oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin (XUSRD) güncel değerleme sonuçları açıklandı.

Kasım 2017– Ekim 2018 döneminde, 01.11.2017 tarihinden itibaren Endeks'te yer alacak şirketlerin tam listesi aşağıdaki gibidir:Borsaların çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularında politikalar oluşturmaları için özel sektöre yol gösteren ve şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgiyi de sorumlu yatırımcılara ileten bir platform oluşturmayı kendine misyon edinen Borsa İstanbul,  Endeks’in hesaplanması için EIRIS ile ortaklık içerisinde çalışıyor. Anlaşma çerçevesinde EIRIS, Borsa İstanbul şirketlerini önceden belirlenmiş sürdürülebilirlik kriterlerine göre sadece “kamuya açık” bilgilere bağlı olarak değerlendiriyor. Şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki gelişimini birlikte değerlendiren Endeks, böylece sürdürülebilirliği birleşik bir performans kriteri olarak sunmuş oluyor.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi için Kasım-Ekim olmak üzere yılda bir endeks dönemi bulunuyor. 2014 yılında BIST 30 endeksinde yer alan şirketler, 2015 yılında ise BIST 50 endeksinde yer alan şirketler değerlemeye tabi tutuldu. 2016 yılından itibaren değerlemeye tabi şirketler listesi, BIST 50 endeksi şirketlerine ek olarak, BIST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletildi. “Değerlemeye tabi şirketler listesi” her yılın son ayı içerisinde Borsa İstanbul tarafından ilan ediliyor.

PAYLAŞ: