Menu EN

S360MAG

10 February

Davos'ta İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Konusunda Gelişmeler

Her yıl Davos'ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu sadece sıkıcı konuşmaların yapıldığı  bir toplantı değil, her yaştan dünyanın farklı kesim ve yerlerinden onlarca farklı topluluk için sesini duyurma ve somut adımların atılmasını mümkün kılan bir platform olma özelliği taşıyor. Bu yılki Davos toplantısında önemli gelişmeleri sizler için derledik:

Norveç hükümeti tarafından kurulan yeni bir fon, 400 milyon dolarlık bütçesiyle ormansızlaşmayı ve orman ve turba degredasyonunu azaltmak için çaba harcayan ülkelerde yer alan 5 milyon hektar alanı koruyacak. Fonun aynı zamanda tarımsal ormancılık gibi ormansızlaşmayı gerektirmeyen tarım yatırımlarına yön vermesi ve yeni iş kollarıyla ekonomik büyüme sağlayacağı ön görülüyor.
Aşılar üreterek salgınlara hızlı bir şekilde yanıt verecek çözümler üzerine çalışmak üzere Salgınlara Karşı Hazırlıklı Yenilikler Koalisyonu (CEPI) Davos Yıllık Toplantısında resmen kuruldu. Ocak 2016 Davos'ta ilk defa üzerinde konuşulan ve takiben grubu kurulan CEPI, Dünya Sağlık Organizasyonu, akademi, ulusal yönetimler ve endüstriden farklı temsilciler gibi bir çok paydaş grubu bulunduruyor.
WEF’in, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki işsizlik ve beceri eksiklikleri ile mücadele etmek ve potansiyel çözümleri belirlemeyi amaçlayan New Vision for Arab Employment'a imza atmış olan üyeleri, 2013'ten bu yana 250.000 kişiyi farklı meslek gruplarında yeniden eğittiklerini ve şu an toplamda 1 milyon kişiyi bu eğitim kapsamına sokmayı hedeflediklerini belirttiler.
Okyanusları ve deniz kaynaklarını korumak adına bir koalisyon kurmak üzere Forum üyeleri California Üniversitesi Santa Barbara Deniz Bilimleri Enstitüsü ile bir araya geldi; WWF, deniz ve okyanusların korunması ile elde edilecek küresel varlıkların toplam 2.5 trilyon dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.
Forum, sorumlu, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir pil tedarik zinciri oluşturmak için bir kamu-özel sektör koalisyonu kurdu. Lityum iyon pil pazarının 2024 yılına kadar 70 milyar dolara ulaşması bekleniyor ancak üretim aşamasında, çocuk işçiliği, sağlık ve güvenlik riskleri, çevresel etkiler ve yaşam döngüsü sürdürülebilirliği gibi giderilmesi gereken problemler bulunuyor.
Dünyanın en büyük üretim şirketlerinin, perakendecilerin ve geri dönüşüm firmalarının da dahil olduğu 40 hükümet ve özel işletme, plastik ambalajlar için küresel yeniden kullanım ve geri dönüşüm oranlarını mevcut %14'ten %70'e yükseltme planını onayladı.
Sosyal girişimci Gary White ile Matt Damen tarafından ortak kurulan Water.org, bira üreticisi olan Stella Artois'le 3,5 milyon insana temiz su sağlamaya yardımcı olmak için geniş çaplı bir ortaklık kurduğunu açıkladı.
Toplumsal girişim olan GoodWeave International, tedarik zincirinde modern köleliği durdurmak için Sourcing Freedom adlı yeni bir uluslararası programı açıkladı. Tüm dünyada zorla çalıştırılan 21 milyon kişi olduğunu ön gören program, çeşitli sektörlerden bir dizi global işletme tarafından da destek görüyor.
Dünyanın en büyük finansal hizmet sağlayıcılarının, küresel IT ve telekom şirketlerinin ve uluslararası insani yardım konusunda çalışan kurumların arasında bulunduğu topluluk, krizden etkilenen toplumlarda dijital nakit ödemelerin yapılabilmesini mümkün kılacak altı ilke üzerinde anlaşmaya vardı. Dijital nakit ödemeleri, girişimciliği teşvik etme ve yerel ekonomilere destek olma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip.
Son olarak, 100 önde gelen işletme, Compact for Responsive and Responsible Leadership adlı sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme, Forum'un Uluslararası İş Konseyi tarafından geliştirildi ve uzun vadeli yatırımların ölçülebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirmeye öncü olacak.

PAYLAŞ: