Menu EN

S360MAG

13 April

Karbon Piyasası Reformu Konusunda AB Çevre Bakanları Anlaştı

Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesinin çevre bakanları, AB’deki karbon piyasasını 2020 ve sonrası için revize etmek ve kısa süre önce Avrupa Parlamentosu’nda alınan karar çerçevesinde ortak bir yaklaşım belirlemek üzere geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Brüksel’de düzenlenen toplantıda, AB Çevre Konseyi bünyesindeki bakanlar, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu ile “üçlü” müzakerelere uzlaşmacı bir yaklaşımla girme kararı aldı. Müzakere sürecinin zorluğuna dikkat çeken Reuters ve diğer medya kuruluşları, varilan nihai “genel yaklaşım” uzlaşmasına dokuz AB ülkesinin red oyu kullandığını bildirdi.

Avrupa Emisyon Ticaret Sistemi (EU ETS)‘nin 2021-2030 yılları arası geçilecek “4. Evresi” için gerekli olan reformların yapılması yönünde çabalar, Avrupa Komisyonu'nun Temmuz 2015'te verdiği yasa teklifi ile başladı. Reformlar AB Parlamentosunda tartışıldı ve Şubat 2017'de reform taslak planları onaylandı.

2005'ten bu yana yürürlükte olan EU ETS, günümüzde işleyen en büyük karbon pazarı olma özelliğini taşıyor. Sistem çeşitli endüstrileri kapsıyor ve 28 AB üyesi ülkenin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç'te de uygulanıyor.2008'de yaşanan finansal krizde Emisyon Ticaret Sistemi'nde normalde görülen ruhsat alma fiyatlarının, ruhsat fazlalığı nedeniyle düşük karbonlu yatırımların özendirilmesi için gerekli olan fiyat seviyesinin altına düşmesiyle ve 2015'te AB'nin vardığı Paris Anlaşması hedeflerine ulaşılması isteğiyle reform çabaları hız kazanmış oldu.

Çevre bakanları, işletmelerin daha esnek emisyon politikaları olan ülkelere üretimlerini taşımaları durumunda oluşan karbon sızıntısı ihtimalini sınırlamak için gerekirse endüstri için verilebilecek karbon ruhsatı sayısının arttırılmasına ilişkin bir teklif üzerinde anlaşmaya vardı. Bu teklif, ruhsatların %2'sinin açık artırmalar yerine, serbestçe verilmesinin içeriyor. Alınan diğer kararlar ise şu şekilde;

İklim Eylemi ve Enerji Komisyonu üyesi Arias Cañete, bakanların 2015'te onaylanan ve AB'deki karbon piyasasındaki ruhsat sayısının fazlalığıyla mücadele etmeyi amaçlayan sisteme atfen “piyasadaki ödenek fazlasının piyasa istikrar rezervine girme hızını iki katına çıkarmayı” önerdiğini belirtti. Hızı iki katına çıkarma kabul edildiği takdirde, ilk beş yıl boyunca 2019 yılında açıklacak olan piyasa, istikrar rezervinden çıkarılan fazla ruhsatların oranı %12'den %24'e yükselecek.
Bakanlar ayrıca, 2024 yılından itibaren belirli bir seviyenin aşılması durumunda rezervdeki bazı ruhsatların iptalini kabul ettiklerini bildirdi.
Çevre Konseyi, gelişmekte olan AB üyesi ülkelerin enerji sistemlerini düşük karbonlu alternatiflerle değiştirmelerini destekleyecek mali planlar için “basit ve şeffaf kurallar” imzaladı.
Müzakerelere başlarken “genel yaklaşım” üzerinde uzlaşılması birçok çevreci grup tarafından memnuniyetle karşılandı. Ancak bazı gruplar Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'yla gerçekleşecek üçlü müzakerelerde daha “hırslı” planlar yapılması gerektiği çağrısında bulundu.

PAYLAŞ: