Menu EN

S360MAG

14 November

Palm Yağının Hikayesi

Palm yağını her üründe kullanıyoruz. Palm yağının üretiminde sürdürülebilirlik çok önemli bir konu. Hem yerel toplulukların yaşam standartlarını geliştirmek için, hem yağmur ormanlarını korumak için. Yanlış tarım metotları, yağıştan, biyoçeşitliliğe, karbon yutma oranından, Endonezya gibi ekonomisi büyük oranda palm yağına bağlı olan ülkelerde, sosyal konulara kadar etkili olabiliyor. Pan Eco, Greenpeace ve RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) bu konuda önemli çalışmaları bulunan kuruluşlar.

Palm yağı FMCG endüstrisini yakından tanımayanlar için çok tanıdık gelmeyebilir ancak Nestlé, Unilever, L'oréal, McDonalds, Johnson & Johnson gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerinde mevcut bir bileşen. Dünya devi perakende satıcılarının temin ettikleri miktarlar, konunun sürdürülebilirlik bakımından önemini gösteriyor. Palm yağının hikayesini The Guardian gazetesinin oluşturduğu interaktif haritadan aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz. 

http://www.theguardian.com/sustainable-business/ng-interactive/2014/nov/10/palm-oil-rainforest-cupboard-interactive?CMP=new_1194

PAYLAŞ: