Menu EN

S360MAG

19 August

Mutlu Gezegen Endeksi :)

Gezegenimizdeki yaşam standartları iyileşiyor mu? İş, ülkelerin gelişmişlik yolunda kat ettikleri mesafeyi ölçmeye geldiğinde, en hayati önem taşıyan kriterler neler? “Varlık”, “Sağlık” ve “İnsan Hakları” temelli indikatörler dahil benzer birçok göstergenin World Happiness Report, Better Life Index ve Sustainable Economic Development Assessment gibi raporlarda yer aldığını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde alışageldiğimiz bu yaklaşımların dışında bir çalışma yayınlandı. “Mutlu Gezegen Endeksi” (Happy Planet Index) sağlık ve mutluluk gibi kavramları kendi içinde ölçmek yerine sürdürülebilirlik çerçevesinde değerlendiriyor. Bunu, toplumdaki refah düzeyi ile yaşam beklentisinin ne denli eşit dağıldığını belirleyip, ilgili ülkenin ekolojik ayak izine göre hesaplayarak gerçekleştiriyor.

.

Bu formüle göre en mutlu ülkeler, uzun, refah düzeyi yüksek hayatları çevreye en düşük etki ile insanlarına sunabilen ülkeler oluyor. Endeks sonuçları ise oldukça çarpıcı.

Listenin en başında tahminlerinizin aksine ne yüksek yurtiçi hasılaya sahip batılı ülkeler ne de gelişmiş refah düzeyindeki İskandinav ülkeleri bulunuyor. Bunun yerine 140 ülkenin değerlendirildiği endeksin ilk 10 sırasına baktığımızda, Latin Amerika ve Pasifik Asya ülkeleri insanlarının sürdürülebilir sınırlar içinde kaliteli hayatlar yaşama kabiliyetinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.Ülkemizin ise pek de mutlu olmadığını söylemekte yarar var. Öyle ki, değerlendirmeye giren 140 ülke arasında 68. sırada yer alıyoruz. Ortalama 74,7 yıllık yaşam beklentimiz ile 53. sırada yer alırken refah düzeyi ve ekolojik ayak izinde sırasıyla 70. ve 87. sıradayız.
 

PAYLAŞ: