Menu EN

S360MAG

17 July

Materiality (Öncelikli Konu) Sürdürülebilirlik için Ne İfade Eder?

Öncelikli konular nasıl belirlenir?

Öncelikli konular (materiality) sürdürülebilirlik alanında giderek daha çok duyduğumuz bir sözcük haline geldi. GRI G4 Raporlama Rehberinin çıkmasıyla beraber bu konu anlaşılması gereken anahtar konulardan biri haline geldi. Bu durumda öncelikli konular ne anlama gelir ve bu konuda ne yapmalısınız, gelin kısaca bakalım. Üstelik kendi şirketiniz için denemek isterseniz öncelikli konular matrixini bu linkten indirebilirsiniz. 

Neden öncelikli konuları belirlemeliyiz?

Öncelikli konular analizi şirketin karşısına çıkabilecek risk ve fırsatları daha iyi değerlendirmesini ve en riskli konularını fırsata çevirmesini sağlayabilir. Risk konuları arasındaki ilişkiler öncelikli konular matrixindeki konular belirlendiğinde daha net bir şekilde görünür. Bu bağlantıların kurulması sayesinde şirket için yaratılan değer ve toplum içın yaratılan değer arasında bir bütünlük kurmak mümkün hale gelir. Paydaşlarınızın gördüklerine karşı sizin gördükleriniz. Öncelikli konular kilit iş konularını belirlemekle kalmaz aynı zamanda bu konuların ötesine geçerek geleneksel bir iç öncelikli konu analizinin kapsamından daha fazlasını içerir.

Öncelikli konuları nasıl belirlemeliyiz?

Öncelikli konuları belirlemek yoğun araştırma ve diyalog kurmayı gerektirir. İç ve dış paydaşlarla görüşmeler yapılarak onların beklentileri öğrenilmelidir.

Paydaşlardan zorunlu olarak onlar için öncelikli olan konuları sıralamalarını isteyebilirsiniz. 1., 2. ve 3. kutularda yer alan konular da yapmanız gerekenler sizin yıllık hareket planınızın oluşmasını kolaylaştıracaktır.  Bu süreçte paydaşlarla iletişim içerisinde olmak ve sorunlara karşı geliştirilen çözümlerde onların öneri ve çekinceleri dinlenmek, daha faydalı çözümler geliştirmek açısından önemlidir. Öncelikli konularınızı belirlemeye yukardaki matrix üzerinden siz ve paydaşlarınız için öncelikli konuları tablodaki uygun yerlere yerleştirerek başlayabilirsiniz.

Birkaç örnek:

Biz Unicredit’in interaktif matrix’ininin tasarımı oldukça ilgimizi çekti. ) Nestlé’nin öncelikli konular haritası aynı zamanda bu yıl iç kaynaklarını en çok hangi alanlara yönlendirecekleri konusunda bir rehber. Biz de S360 olarak Türkiye İMSAD için hazırladığımız 2013 Sürdürülebilirlik Raporu’nu GRI G4 Rehberi ilkeleri doğrultusunda,  yaptığımız ayrıntılı paydaş analizleri sonucunda belirlenen öncelikli konular çevresinde oluşturduk.

Eğer öncelikli konular hakkında sorularınız veya sürdürülebilirlik alanında sık duyduğunuz sözcükler ile ilgili merak ettikleriniz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

PAYLAŞ: