Menu EN

S360MAG

24 October

Karbon Saydamlık Projesi (CDP) S&P 500 Raporu Yayımlandı

Şirketlerin karbon ayakizlerini gönüllü olarak açıkladıkları Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project-CDP) bu yıl onuncu kez yayımlandı ve yine şirketlerin dönüşümsel önlemler almaları gerektiğinin altını çizdi.
Özellikle artan yatırımcı baskısı, şirketlerin iklimsel ve çevresel risklere karşı daha dayanıklı olmalarını dayatır hâle geldi. Trilyon dolarlarla ifade edilen piyasanın, iklim değişikliği ve çevresel risklerden ayrı düşünülmesi artık olanaksız. Geçtiğimiz dokuz yılda yatırımcıların önemli bir rehberi haline gelen CDP S&P 500 Raporu endüstrideki liderlerin eğildiği konuları özetliyor. Buna göre iklim değişikliği ile mücadeleye yatırım yapan lider şirketler, kârlarını ciddi biçimde arttırıyorlar, daha sağlam bir yapı ile gelecek risklere karşı daha dayanıklı oluyorlar, ortakları ve hissedarları için daha fazla kâr payı üretiyorlar ve daha fazla değer yaratarak yatırımcıların ilgisini çekiyorlar.

Yakın zamanda yayımlanan ve artık bir şeffaflık aracı haline gelen Rapor’un yankıları henüz dinmemişken, Guardian Sustainable Business Editör’ü Jo Confino, sosyal medya devi Facebook’un CDP’ye raporlama yapmayı reddetmesi ile ilgili bir yazı yazdı geçtiğimiz hafta. Facebook’un neden reddettiğini ve konu ile ilgili diğer ayrıntılara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin Karbon Saydamlık Raporu da 3 Kasım’da gerçekleştirilecek bir toplantı ile tanıtılacak. Toplantıda aynı zamanda raporlama yapan ve iklim değişikliği ile mücadelede en yüksek skoru alan şirketlere de ödüller verilecek.

A.Eren Öztürk

PAYLAŞ: