Menu EN

S360MAG

5 December

Plastik tüketimini azaltmanın pratik yolları

Bu haberi 5 dakikada okuyabilirsiniz.
 
Plastik, ekonomiyi ve dünyayı kirleten en yaygın ve kalıcı maddelerden bir tanesi. Center for International Environmental Law tarafından yayınlanmış bir rapora göre, plastik; şişe, çanta ve gıda ambalajlarından otomobil parçalarına ve inşaat malzemelerine kadar insanlığın tüketim deneyiminin birçok aşamasında kullanılan ve adeta kaçınılmaz hale gelen bir materyal. Ucuz, hafif ve kullanışlı olması da bu durumun en büyük sebepleri. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir zararı da var; üretimden nakliyeye ve kullanımından geri dönüşümüne kadar bu tek kullanımlık plastik ürünler geniş bir karbon ayak izi yaratıyor. Plastik üretilmesi için çıkarılan fosil yakıtlar ise iklim krizine büyük ölçüde katkıda bulunuyor.

Plastik şirketleri üretimlerini arttırırken, aynı zamanda başarısız bir geri dönüşüm sistemini de teşvik ediyorlar. Plastiklerin sadece %9'unun geri dönüştürülebiliyor olması, tüketiminin azaltılmasının ihtiyaç doğuruyor. Çevre uzmanları atıkların okyanuslarda, yoksul ülkelerde ve hatta insan vücudunda birikebildiği için plastik kullanımının azaltılması konusunda çağrıda bulunuyor. Plastik kullanımını azaltmak sistemik bir değişiklik gerektiriyor olsa da plastik kullanımını azaltmak isteyenler için bazı kolay ipuçları da var. Bu ipuçlarını S360 Mag için derledik.

1. Yeniden kullanılabilir şişe/çatal-bıçak ve çanta taşıyın. Böylece bu ürünlerin üretilme sürecinde tüketilen kaynaklara değmesi için bunları olabildiğince çok kullanmış olursunuz.

2. Plastik yerine karton şişelerdeki donmuş, konsantre meyve suları seçmeye çalışın.

3. Kahvenize kapak almayı reddedin. Kahveciden çıkmadan önce dökülmesini engellemek için birkaç yudum almak kahve kapağı ihtiyacınızın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Daha ideal bir çözüm ise kahvecilere kendi termosunuzla gitmeniz.

4. Şişelenmiş su kullanmayın, kendi suyunuzu kendiniz filtreleyin. Environmental Working Group, şişelenmiş suyun, filtrelenmiş musluk suyundan daha güvenli olmadığı belirtiyor.

5. Eğer böyle bir seçeneğiniz varsa, cam ya da konserve içindeki ürünleri seçin. Bunları geri dönüştürdüğünüzden emin olun. Plastik geri dönüşümü genellikle başarısızlıkla sonuçlanıyor ancak yine de plastik atıklarınızı dönüştürmeye çalışmakta fayda var. Plastikleri doğru bir şekilde geri dönüştürdüğünüzden emin olmak için bu rehberi kullanabilirsiniz.

6. Yapabildiğiniz sürece yemeğinizi paket yaptırmak ya da sipariş etmek yerine restoranda yiyin. Paket yaptıracak veya sipariş edecekseniz, plastik pipet ve çatal-bıçak istemediğinizi belirtin. Plastik malzemelere ihtiyacınız olmayacaksa bunu garsona belirtebilirsiniz, birçok online uygulama ise size bunun için bir opsiyon sunuyor.

7. Mutfak alışverişinizi yaparken paketli ürünleri daha az seçmeye özen gösterebilirsiniz. Paketlenmiş sebze, meyve ve plastik paketlenmiş çaylar almamaya çalışın. Ürünleri (çerez, baklagiller, kahve vb.) paketlenmiş satın almak yerine kilo ile satın alın. Aldığınız ürünlerin paketlemesi için kendi kabınızı kullanabilirsiniz.

8. Tekrar kullanılabilecek kapta su ile karıştırabileceğiniz konsantre temizleyicilerden alın. Bunları toz, jel ve sıvı formda bulabilirsiniz.

9. Plastik tüketimini azaltmak için sıvı sabun yerine katı sabun kullanmak oldukça etkili bir yöntem. Katı sabunun kağıt materyalle sarılmış olduğuna dikkat etmeye çalışın, çevreye ek bir katkı sağlamak için palm (hurma) yağı kullanılmış ürünlerden kaçınabilirsiniz.

10. Jilet bıçakları yenilenebilen jiletleri tercih edin. Başlangıçta daha masraflı gözükse de zamanla maddi olarak tasarruf etmiş de olacaksınız.

11. Diş fırçaları, plastik tüketimi arttıran bir diğer kişisel bakım ürünü. Bambu diş fırçası ya da başlığı değiştirilebilen diş fırçalarından kullanın.

12. Daha az kıyafet alın ya da ikinci el satan yerlerden alışveriş yapın. Kıyafetlerinizi daha az sıklıkla yıkayın ve böylece tek seferde daha çok kıyafet yıkamış olun. Kıyafetlerinizi kurutmak için asmayı tercih edebilirsiniz. Çoğu giysi plastikten yapılmış sentetik elyaflar içeriyor. Sentetik malzemelerin doğal olanlara göre bazı avantajları olabilir, çünkü daha uzun süre kullanılabilirler. Ancak bu lifler yıkamayla dökülür ve su yollarına karışır.

13. Online alışveriş yaparken alacağınız ürünleri mümkün olduğunca gruplayın, böylece daha az plastik poşette gelmelerini sağlayın. Ayrıca, daha geç tarihli gönderim süreleri seçerek, karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

PAYLAŞ: