Menu EN

S360MAG

21 November

Madrid metrosunda yapay zeka teknolojisi

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

İklim değişikliğine karşı kurumsal mücadelede blockchain ve yapay zeka (AI) gibi teknolojiler benimsenmeye başlıyor. AI günümüz dünyasında sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik, özellikle de enerji verimliliği konusunda, katalizör oluyor. Bunların bir örneği ise Madrid metrolarında görülüyor.

Madrid metrosu, dünyadaki en uzun yedinci metro sistemi, günde ortalama 2,3 milyon insanı 294,51 km yol boyunca 301 durak taşıyor. Trenlerin güç kaynağı olarak kullandığı elektriği azaltmak zor olsa da bir aksiyon alınması ihtiyacı sonucu Accenture ile iş birliği yaptı. Accenture Applied Intelligence tarafından geliştirilen AI sistemi klimayı optimize etmek için mevcut hava koşulları, iç ortam sıcaklığı, kaç kişinin istasyona girip çıktığı, yolcu yükleri ve etkinlikler (örneğin, futbol oyunları veya okul çıkış saatleri) dahil olmak üzere çeşitli veri kaynaklarını kullanıyor. Bu algoritmalar, metro sisteminin tam kapasitede çalışması gerekmeyen zamanları anlayıp klima gücünün azaltmasını sağlıyor. Daha az enerji harcanması, şehrin bütçesini de pozitif etkiliyor.

Zamanla veri setine daha fazla bilgi eklenecek ve algoritmalar daha fazla gözlem yapabilecek, bu sayede sistem tarafından ayarlanan programlar daha verimli hale gelecektir. Kurucularından Isabel Fernandez, AI kullanımının sağladığı fayda ve tasarrufun görülmesi üzerine artık başka yerlerde uygulamaya konmasının çok kısa zaman alacağını belirtiyor. Bu durumun, sistemin daha geniş çapta benimsenmesi için bir insiyatif olmasını umuyor.

Peki, sonuçlar ne gösteriyor?

Sistem, Metro de Madrid'in şimdiye kadar enerji maliyetlerini yüzde 25 oranında azaltmasına yardımcı oldu. Bu oran, yıllık olarak yaklaşık 1800 ton CO2 salım engellenmesine eş değer olarak hesap ediliyor. Düşük güç tüketimine ek olarak, sistem aynı zamanda fanlarda oluşabilecek arızaları önceden tahmin etmek ve tespit etmek için kullanılıyor.

PAYLAŞ: