Menu EN

S360MAG

30 December

AB’de Emeklilik Yatırım Fonlarında İklim Değişikliği Değerlendirmesi

Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen yeni mevzuatla, iş yeri emeklilik fonlarının yatırımlarında çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) risklerini değerlendirmesi ve beyan etmesi artık zorunlu olacak.

İş Yeri bazlı Özel Emeklilik Sistemlerine (IORPs) İlişkin Direktif’te yapılan değişikliklerle, tüm iş yerlerinde emeklilik fonları için yatırım kararları alınırken ÇSY’ye dayalı faktörlerin göz önünde bulundurulması ve bu politikaların uygulanma yönteminin ana hatlarının düzenli olarak kamuyla paylaşılması zorunlu kılındı. Mevzuat, kullanılmayacak varlıklara (stranded assets – örneğin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında kullanımından vazgeçilecek olan fosil yakıt rezervleri) atıfta bulunurken, özellikle fon yöneticilerinin “mevzuattaki değişime bağlı olarak varlıkların değer kayıplarına uğramasıyla ilgili riskleri” dikkate alması gerektiğini belirtiyor.

Mevzuatın yürürlüğe girmesi, sorumlu yatırımları teşvik eden Sorumlu Yatırım İlkeleri (UNPRI) ve ShareAction gibi girişimler tarafından olumlu karşılandı. ShareAction CEO'su Catherine Howarth, gelişmelerin sorumlu yatırımlar adına Avrupa’da bir dönüm noktası olduğunu ve bu cesur karar sebebiyle Avrupa Parlamentosu’nun alkışı hak ettiğini belirtti. AB’nin yayımladığı brifing notuna göre, IORP'lar ellerinde AB'nin çalışma çağındaki nüfusunun yaklaşık %20'sine tekabül eden 75 milyon Avrupalı adına 2,5 trilyon Euro'luk varlık bulunduruyor. Mesleki emeklilik sistemlerinin çoğunluğu Birleşik Krallık (%55,9), Hollanda (%30,7) ve Almanya’da (%4,5) toplanıyor.

AB genelinde hükümetlere direktifin ulusal yasalara geçirilmesi için iki yıl süre tanınırken, Brexit kararı hala tartışılan Birleşik Krallık'ın yasayı AB'den çıkmadan önce geçirip geçirmeyeceği henüz bilinmiyor. Bununla beraber, İngiltere Başbakanı Theresa May, ayrılmayı başlatan maddenin Mart sonuna kadar yürürlüğe koyulacağı sözünü verdi.

PAYLAŞ: