Menu EN

S360MAG

18 November

Kurumsal Eşitlik Endeksi Ayrımcılık Haritasını Çıkarıyor

İlki 2002 yılında çıkarılan, Amerikan şirketlerinin, lezbiyen, gey, biseksüel ve trans (LGBT+) çalışan, tüketici ve yatırımcılara karşı olan tavır ve davranışlarını ölçen Kurumsal Eşitlik Endeksi’nin (Corporate Equality Index) 2016 yılı sonuçları Human Rights Campaign tarafından açıklandı. Raporun yayıncısı Human Rights Campaign, (HRC–İnsan Hakları Kampanyası) ABD’nin LGBT+ hakları konusunda çalışan en büyük insan hakları organizasyonu. HRC, toplumsal temel eşitlik ve adalet peşinde koşmak ve aynı zamanda LGBT+ vatandaşlara karşı olan ayrımcılığı bitirmek üzerine çalışıyor.

Bir şirketin, endekste iyi performansa sahip olması için, tüm operasyonlarında cinsel eğilim ve cinsel kimlik üzerinden kesinlikle ayrımcılık yapmadığına dair açık bir politika oluşturması gerekiyor. Bunun yanı sıra birlikte çalıştıkları yüklenici şirketler için de söz konusu politikaları bağlayıcı hale getirmeleri bekleniyor. Şirketin, ayrımcı politikaları benimsemeyen kurum ve kişilere, bağış ve sponsorluk faaliyetleri kapsamında kesinlikle kaynak aktarımı yapmayacağını da beyan etmesi gerekiyor.

Bu yıl farklı coğrafyadan 407 şirket, %100 performans sergileyerek “LGBT+ Eşitliği için En İyi Şirket” unvanını aldı. 407 şirket arasında en eşitlikçi sektör, hukuk sektörü olurken bunu bankacılık ve toptan ve perakende sektörü takip ediyor.

850’den fazla şirketin değerlendirildiği endekste, Fortune 500 sıralamasında yer alan 165 şirket, %100 performans sergilerken, en iyi 20’de ise 11 adet Fortune 500 şirketi yer aldı. Fortune 500 şirketlerinin %93’ü kendi ayrımcılığı engellemeye yönelik politikaları kapsamında “cinsel yönelim” maddesini bulundururken, %75'i de “cinsel kimlik” ayrımcılığını önlemek için önlem alıyor. Bu sıralamada yer alan 200 şirket ise trans bireylerin her türlü sağlık ve operasyon masraflarını karşılayan sağlık sigortaları uyguluyor.

PAYLAŞ: