Menu EN

S360MAG

15 August

AB zorunlu Sürdürülebilirlik Raporlaması İçin İlk Adımı Attı

Avrupa Birliği’nin finansal olmayan verilerin raporlanmasına dair direktifi 15 Nisan 2014 tarihinde Avrupa Parlementosu tarafından kabul edilmişti. Avrupa Konseyi’nin yayınlaması ile beraber yakın zamanda hayata geçecek olan bu direktif, bizlere sürdürülebilirlik raporlamasının geleceği hakkında ipuçları veriyor. 
AB direktifine gore 500’den fazla çalışanı olan ve yıllık bilançosu minimum 20 milyon euro olan şirketler (veya cirosu 40 milyon euro) hem finansal olmayan bilgilerini hem de çalışan çeşitliliği hakkındaki verilirini kamuyla paylaşmak durumunda kalacaklar. Üstelik bahsi geçen şirketler hem halka açık hem de açık olmayan şirketleri kapsıyor. Sosyal ve çevresel performans, insan haklarına yaklaşım, yolsuzlukla mücadele, çalışanların sağlık ve güvenliği gibi en detaylı şekilde sürdürülebilirlik raporlarında değinilen politikalar ve riskleri finansal olmayan veriler arasında yer alıyor. Halka açık olmayan şirketlerin dahil edilmesinin araksındaki neden büyük sigorta şirketleri ve bankaların çalışan sayısı ve faaliyetlerinden ötürü önemli toplumsal etki yaratıyor olmaları. Belirlenen kapsam içerisine AB’de yaklaşık 6000 şirket giriyor.

Finansal olmayan verilerin zorunlu raporlaması ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-301_en.htm adresinden sıkça sorulan sorular bölümüne göz atabilirsiniz.

PAYLAŞ: