Menu EN

S360MAG

12 May

WFE yeni sürdürülebilirlik anketini yayımladı

Bünyesinde 200’ün üzerinde piyasa altyapı sağlayıcısı bulunan Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) konularında gösterdiği katılımın niteliğini ve bu katılımın zamana bağlı olarak değişimini gözlemlemek amacıyla sürdürülebilirlik anketini yayımladı. Anketin üçüncü yılında, WFE üyelerinin yeşil tahvil ve sürdürülebilirlik endeksleri gibi ürünlerle ÇSY konularındaki girişimlerini her geçen gün arttırdığı görülüyor.

Ankette ön plana çıkanlar bazı noktalar şu şekilde:

·      Anket katılımcılarının yaklaşık %90'ı sürdürülebilirlik programlarına sahip olduklarını, %67'si endekslerde yer alan şirketlerin ÇSY bildirimlerinin en popüler inisiyatifleri olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl bu konudaki birincilik, bu yıl altıncı sırada yer alan ihraççı/yatırımcı eğitimi seçeneğindeydi.

·      Önceki anket sonuçlarına benzer şekilde, sürdürülebilirlik endeksleri %42 ile borsaların en yaygın şekilde sunduğu ÇSY ürünü olarak yer aldı. Yeşil tahvillerin %17 seviyesinde olduğu gözlenirken, geçen yıla oranla belirgin bir artış kaydedildi.

·      Borsaların %75'i küresel ÇSY standartlarının geliştirilmesinin mümkün olduğu yönünde görüş belirtirken, katılımcıların bir kısmı bölgesel farklılıkların küresel standartların uygulanabilirliği konusunda zorluklara sebep olabileceğini söyledi.

Rapor hakkında detaylı bilgiye ve anket sonuçlarının tamamına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: