Menu EN

S360MAG

19 August

Filipinler’de “İklim Adaleti” Adına Tarihi Dava

Geçtiğimiz haftalarda Filipinler’de, gelişmekte olan birçok ülkenin yakından izleyeceği bir dava süreci başladı. 1700’lerin ortasından itibaren atmosfere salınan toplam karbon miktarının %20’sinin üzerindeki kısmından sorumlu 47 şirket hakkında suç duyurusunda bulunuldu.  

Filipinler İnsan Hakları Komisyonu (CHR) suç duyurusunda, ilgili şirketlerin, Filipinler takımadalarında yaşayan milyonlarca kişinin insan haklarını ihlal edecek seviyede sera gazı salımına ve iklim değişikliği kaynaklı doğal afete sebep olduklarını belirtiyor. CHR, aralarında petrol, madencilik ve çimento sektöründen “karbon devlerinin” bulunduğu şirketlerin, Filipinlerin yönelttiği iklim değişikliği sebebiyle oluşan doğal afetlerden sorumlu olup olmadıkları ile ilgili sorulara Eylül ayı ortasına dek cevaplar sunmasını bekliyor.
Şikayet dilekçesine, Filipinlerde bulunan; sosyal aktivist kuruluş Dakila, çevresel adalet örgütü Mother Earth Foundation ve kar amacı gütmeyen kuruluşların yerel bir koalisyonu olan Asian People’ Movement on Debt and Development gibi bir düzinenin üzerinde kurum imzaları ile katkıda bulunurken başı Greenpeace Filipinler Bölge Kuruluşu çekti.

Oldukça ses getiren suç duyurusunun perde arkasına baktığımızda, meselenin uzunca bir süredir gerek medya gerekse uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu tarafından dile getirildiğine tanık oluyoruz. Time dergisine göre bölge, iklim değişikliği kaynaklı afetler açısından dünyanın en riskli noktalarından biri olarak görülüyor. Dünya Bankası ise Güneydoğu Asya bölgesinin 7.100 adadan oluşan bu kısmı için “Dünya’nın iklim değişikliği kaynaklı afetler konusunda en savunmasız bölgesi” tanımlamasını yapıyor.

Bu bağlamda hazırlanan şikayet ile Chevron, Exxonmobil, Shell ve BP gibi birçoğu dünyanın en eski çok uluslu şirketlerinin iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin mesuliyetini üzerlerine almalarını isteniyor.

PAYLAŞ: