Menu EN

S360MAG

21 April

AB Enerji şirketlerinden kömüre son

Polonya ve Yunanistan haricinde tüm AB üye ülkelerindeki enerji şirketleri, Paris Anlaşması hedeflerine ulaşılması ve iklim değişikliği etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yeni kömür santralleri yapmayacaklarına dair taahhüt verdiler. Buna göre, 2020 sonrasında AB sınırları içerisinde yeni kömür santralleri inşaa edilmeyecek. Brüksel'de gerçekleştirilen bu sürpriz anlaşma, Avrupa kıtasında açılan ilk kömür madeninin 442. yıldönümüne denk getirildi.

3.500 kurumu ve 200 milyar Euro’nun üzerinde değere sahip Avrupa Elektrik Endüstrisi Birliği Eurelectric’in Genel Sekreteri Ruby, 28 üye ülkeden 26'sının 2020 sonrası termik santrallere yatırım yapmayacağını ve bu doğrultuda Paris Anlaşması hedefleri ve 2050'de karbon nötrlük konusundaki isteklerini yinelediklerini belirtti.Kömür yakın döneme dek gerek endüstriyel devrimin gerekse sendika geçmişinin merkezinde yer alarak Avrupa'nın hızlı kalkınmasına katkısıyla anılıyordu. Son yıllarda iklim değişikliğine en yüksek oranda sebep olduğuna dair farkındalığın artması ve diğer fosil yakıtlara oranla daha fazla karbon, sülfür ve nitrojen dioksit salımına sebep olarak her yıl binlerce ölüme sebep olması sebebiyle kömür yatırımlarından hızla uzaklaşılmaya başlandı.

Karara, üç ülke tepki gösterdi. Nükleer enerjiden, yenilenebilir enerjiye geçiş sürecinde kömür santrallerinden destek alan Almanya, ilk etapta direnç göstermesine rağmen, ortak karara katıldı. Elektrik ihtiyacının %90'ını kömürden karşılayan Polonya ve 2020 sonrası yeni kömür santralleri planlayan Yunanistan ise anlaşmada yer almadı.

Tüm dünyada yeni inşa edilen kömür santrallerinin sayısı 2016 yılında üçte bir oranında azalırken, AB ve ABD kullanımdaki kömür kapasitesinin emekliye ayrılmasında liderlik gösterdi. Bununla birlikte, AB’nin, Paris Anlaşması doğrultusunda düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecinde 2030 öncesinde kömürden enerji üretimini tamamen terk etmesi ve geçişi hızlandırmak amacıyla salım ticaret sistemini geliştirmesi gerekiyor.

AB Emisyon Ticaret Sistemi'nin güncellenmesi ile ilgili daha önce yaptığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ: