Menu EN

S360MAG

16 October

Gezegenimiz Kaydedilen En Sıcak Eylül Ayını Yaşadı

NASA  1880'den bu yana tutulan istatistiklere göre geçtiğimiz ay gezegenimizin en sıcak Eylül ayını geçirdiğini bildirdi. 2014 yılı zaten Ocak -Eylül ayları arasındaki en yüksek üçüncü sıcaklık rekorunu kırmıştı.

Amerikan Okyanus ve Atmosfer İdaresi NOAA'nın yaptığı projeksiyon çalışmasına göre 2014 yılı toplamda en sıcak yıl olarak kayıtlara geçebilir. Ürkütücü olan ise, Eylül ayında görülen bu yüksek sıcaklıkların henüz El Niño salınımları gerçekleşmeden yaşanmış olması. El Niño salınımları, Güney yarımküredeki sıcaklıkları etkileyen yıllık bir olaydır ve normalde, etkileri Aralık ayında hissedilmeye başlar. Henüz bu değişim gerçekleşmeden sıcaklıkların bu denli yükselmesi bilim adamlarını harekete geçirdi. 

NASA'ya göre bu durum iklim değişikliği üzerinde insan etkisinin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi. Öte yandan Eylül ayı başında gerçekleşen BM İklim Zirvesi'nde bir araya gelen dünya liderleri, finansal kurumlar ve STK'lar hala 2015 yılında Paris'te yapılacak İklim Değişikliği Konferansı'nda iklim değişikliği ile mücadelede etkili olacak bir belgenin ortaya çıkması ve imzalanması için çağrıda bulundular. 

PAYLAŞ: