Menu EN

S360MAG

15 August

Sürdürülebilirlik Kütüphanesi'nde Bu Hafta

The Limits to Growth için sürdürülebilir kalkınmanın mihenk taşıdır diyebiliriz. 1972′de yayınlandığında bir alarm çağrısı gibi tüm dünyayı tüketim alışkanlarını değiştirmek konusunda uyaran rapor, bugün güncellenmiş bir kitap olarak karşımızda. Dünyanın geleceği konusunda distopik bir şeyler okumak istiyorsanız, bu kitap filmlerde gösterilen kıyamet sahnelerinden çok daha yavaş ve korkutucu bir sürecin bizi beklediğini anlatıyor. Bugün dünya nüfusunun şimdiye kadar yaşayıp ölen herkesten daha fazla olduğunü biliyor muydunuz?

Birisi eğer bugün dünyadaki herkes Hamlet oynamak istese hepimize yetecek kadar kafatası yok demişti. 2050′ye kadar 10 milyara ulaşacağız. Doğal kaynaklarımiz ise sınırlı ve her geçen gün tükeniyor. Sanayileşme birçok canlının doğal yaşam alanlarını yok etti ve hayvan ve bitki soylarının tükenmesinin başlıca nedeni olan habitat kaybına yol açtı. Temiz suyumuz ve ekilebilir arazilerimiz hızla azalıyor, küresel ısınma ise derece derece artmakta. Sırada ne var? Göçler? Çatışmalar? Kıtlık? Hastalıklar? Veya gezegenin sınırlarını anlayarak, bu sınırlarla uyum içinde yaşamak mı? Limits to Growth BM Rio’da gerçekleşen ve o tarihten bu yana sürdürülebilirlik anlayışına yön veren Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın rehber raporuydu ve bugün hala önemini korumaya devam ediyor.

Haydi Bookserf'in websitesine gidin ve S360'ın ve Pera Müzesi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli kütüphanelere bir göz atın!

PAYLAŞ: