Menu EN

S360MAG

26 September

Leonardo DiCaprio BM İklim Zirvesi'nde Konuştu, Climate March En Kalabalık Yılını Yaşadı

Bu hafta iklim konusunda bir çok gelişmenin yaşandığı bir haftaydı. Önce Pazar günu dünyanın dört bir yanında iklim değişikliğine dikakt çekmek için yürüyüşler düzenlendi. Daha sonra, Salı günü BM İklim Değişikliği Zirvesi yapıldı. Zirvede konuşan BM elçisi Leonardo DiCaprio ayakta alkışlandı. DiCaprio'nun konuşmasını buradan izleyebilirsiniz.

Salı günü New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde gerçekleşen zierveye 125 devlet ve hükümet başkanının katıldı. BM elçisi Leonardo DiCaprio açılışta yaptığı konuşmasında bireylerin yanı sıra endüstri ve hükümetlerin iklim değişikliği ile mücadele konusunda daha emin adımlar atması gerektiğini belirtti. 

İklim Değişikliği Zirvesi öncesi, konuya dikkat çekmek amacıyla Pazar günü 160'tan fazla ülkede iki binden fazla yerde düzenlenen yürüyüşlere, 600 binden fazla kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Organizatörler, New York'taki yürüyüşe 310 bin kişinin katıldığını açıkladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve aktör Leonardo di Caprio da yürüyüşe katılanlar arasındaydı. BBC'ye göre yürüyüş, iklim değişikliği konusunda şu ana kadar kentte yapılmış en büyük gösteri oldu. Göstericiler yetkililerden iklim değişikliği konusunda acil ve etkili adımlar atılmasını talep ediyor.  

Küresel eylemlerin  parçası olarak İstanbul’da düzenlenen yürüyüşe de yaklaşık 2000 kişinin katıldığı belirtiliyor.

PAYLAŞ: