Menu EN

S360MAG

16 October

TCFD, iyi uygulamalar el kitabını yayınladı

İklim Raporlaması Standartları Kurulu (Climate Disclosure Standards Board- CDSB) ve Sürdürülebilirlik Muhasebesi Standartları Kurulu (Sustainability Accounting Standards Board (SASB) tarafından oluşturulan “TCFD İyi Uygulamalar El Kitabı” yayınlandı.

İyi uygulamalar için seçilen örnekler, G20 çapında, çeşitli düzenleme bölgelerini ve farklı uygulamaları kapsayan, yönetim, strateji, risk yönetimi, ölçüm ve hedefler başlıkları altıda dört ana öğe etrafında belirlendi.

Bu dört ana öğeden ilki olan yönetim başlığı altındaki iyi örneklere bakıldığında raporda Barrick Gold Corporation, Royal Bank of Canada, Galp, Eni, Total ve Cemex gibi şirketlerin yıllık faaliyet ya da entegre raporları örnek olarak yer almış. Bu şirketlerin raporlarının ortak özelliğini incelendiğinde iklim meselelerinin ön plana çıktığı ve nasıl aksiyonlar alındığına dair bilgilere yer verildiği görülüyor.

İkinci öğe olan strateji başlığı altındaki iyi örneklere bakıldığında Kellogg Company, TATA Motors, Danone, EDF, Commonwealth of Australia, Unilever ve Wipro’nun yıllık faaliyet raporları, referans raporları ya da entegre raporlarındaki açıklamalar yer alıyor. Şirketlerin iklim ile ilişkili olarak faaliyet süreçlerindeki riskler ve fırsatların tartışıldığı raporlarda ileriye dönük stratejilerine yer verilmiş.

Üçüncü öğe olan risk yönetimi başlığı altındaki iyi örneklere bakıldığında Lloyds Banking Group, Eni, Royal Bank of Canada, HSBC Holdings PLC, Fujitsu Group şirketlerinin faaliyet ve entegre yıllık raporları bulunuyor. Risk yönetimini sabit bir durumdan ziyade, devamlı değişen koşullara göre şekillendirdiğini açıklayan şirketler aynı zamanda iklim dolaylı riskleri de önceliklendirdiklerini açıkladılar.

Son olarak ölçüm ve hedefler öğesi başlığı altında yer alan iyi örnekler arasında Danone, China Telecom Corporation Limited, BASF, Gold Fields, Total, Eni ve Prudential PLC gibi şirketler yer alıyor. Son bölümünde ana fikirlerin de özetlendiği raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
 
 

PAYLAŞ: