Menu EN

S360MAG

10 October

Karbon teknolojisi gelecek için ne vadediyor?

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Karbon bazlı üretim üzerine gelecek vadeden çalışmalar başlatıldı. Aynı zamanda karbon teknolojisi (Carbontech) olarak da bilinen bu endüstri, hem çevreye zarar vermeyen hem de alternatifleriyle aynı kalitede performans gösteren malzemeler üretmeye çalışıyor.

İklim değişikliği düşünüldüğünde, karbon salımını azaltmak en önemli önceliklerden biri. Ancak, karbon salımını azaltmanın görece daha zor ve uzun bir süreç olması, döngüsellik olgusunu hayata geçirme ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Döngüsellik, karbon teknolojisinden kapsamında, doğaya salınmış olan karbonun kullanımıyla yeni bir malzemenin üretimi olarak anlamına geliyor.

Beş kilit sektörün - çelik, plastik, alüminyum, çimento ve gıda - bahsedilen bu döngüsel uygulamaları benimsemesi durumunda, 2050 yılına kadar toplamda 9 milyar ton karbon salımının engellenebileceğine inanılıyor. Karbonun üretim sürecine eklenmesini baz alan döngüsel ekonomiler oluşturulması, bu sektörler için büyük bir oranda maddi tasarrufa da sebep olabilir.

Kanadalı bir şirket olan CleanO2, yıllık 4-6 ton arası karbon kullanarak sabun üretimi yapabilecek 10 birim kurdu. Karbon teknolojisi kullanılarak yapılan bu sabun, ısıtma sistemlerinin saldığı karbonu kullanarak yapılan bir tuzu içeriyor. Bu karbon döngüsü şu şekilde anlatılabilir; İlk aşamada karbon, ısıtma birimlerinden çıkan havadan çekiliyor ve sabunu yapmak için kullanılıyor. Bu sabun su ile temasa geçtiğinde, karbon kullanıcıya hiçbir zarar vermeden tuzun içinde hapsolmaya devam ediyor.

Almanya'daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü başka bir karbon döngüsünün mümkün olup olamayacağını test ediyor. Test edilen teknolojinin temeli havadan doğrudan karbon yakalamak üzerine oluşturulmuş. Bu teknoloji kullanılarak oluşturulmuş makine, karbondioksit ve su buharını yakalayıp, bunu daha sonra hidrojen ve karbon monoksite çeviriyor. İkinci aşamada ise bu gazlar, benzin ve dizel dahil olmak üzere kullanışlı hidrokarbonlara dönüştürülüyor. Bu yakıtlar kullanıldığında, döngüyü tamamlayan karbon ise atmosfere geri salınıyor.

Bu endüstri hakkında hala çok az öngörüye sahip olunsa da üzerinde çalışmaya değer olduğu yukarıda bahsedilen örneklerle kanıtlanabilir. 2030 yılına kadar, karbon teknolojisi endüstrisinin fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonun yaklaşık yüzde 20'sini kullanabileceği bekleniyor. Karbonun doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürülmesi aynı zamanda, yeni ürünler, iş olanakları ve yatırımcılarına olumlu geri dönüşü olacak bir endüstri olmaya başlıyor.

PAYLAŞ: