Menu EN

S360MAG

4 July

Başarılı Bir Sosyal Girişimcilik Hikayesi: Dialogue in the Dark

Dialogue in the Dark Türkiye Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hakan Elbir 26 Haziran Pazartesi günü TACSO Türkiye’nin TÜSEV işbirliğiyle düzenlediği Sosyal Girişimcilik: Sosyal İçerme ve Sürdürülebilir Toplumsal Gelişme Olanakları Konferansı’nda bir sosyal girişim hikayesi olan Dialogue in the Dark İstanbul’u anlattı.  Sosyal Girişimcilik Yoluyla Uygulanan Başarılı Sosyal İçerme Modelleri konulu panelde sosyal girişimcilik üzerinden dışlanmış bir kitleyi toplumsal hayata katmak için farkındalık geliştirmenin yolları tartışıldı. Sosyal Girişimciliğin Türkiye’de kurumsal bir yapıya kavuşması gerektiğini ve bunun için başta sertifikasyon metodu olmak üzere bir takım regülasyonlarla sosyal girişimciliğin teşvik edilmesinin önemini Karanlıkta Diyalog örneğinden yola çıkarak dinleyicilerle paylaştı.

Öğleden sonraki ‘’Hikayemi nasıl anlatırım? Kaynaklara nasıl ulaşırım?’’ atölye çalışmasında kaynak kişi olarak konferans katılımcılarına deneyimlerini aktardı. Bu bölümde Türk Ticaret Kanunundaki mevcut yönetmeliğin ‘’non profit’’ şirket kurmaya mani bir durum teşkil ettiğini ve bu değişikliğin yapılması halinde girişimcilerin ‘’sermayeye erişim’’ ve ‘’yurt dışı/yurt içi teşviklere ve fonlara başvuru’’ noktasında önlerinin açılabileceğini ifade etti.

Dialogue in the Dark sergisi toplumsal dönüşüm, hassas grupların toplumsal katılımı ve sürdürülebilir toplumsal gelişme için ilham verici başarılı bir örnek olarak, Gayrettepe Metro İstasyonu’nda 1 yıl daha ziyarete  açık  olacak.

PAYLAŞ: