Menu EN

S360MAG

9 August

Avrupa Yatırım Bankası Fosil Yakıt Kredisine Son Verilmesini Öneriyor

Dünyanın en büyük kalkınma bankası olan Avrupa Yatırım Bankası (EIB), fosil yakıt projelerinin finanse edilmesini yasaklamayı planlıyor. Banka, enerji borç verme politikalarındaki stratejik değişimi taslak olarak yakın zamanda açıkladı.
10 Eylül’de AB maliye bakanları tarafından kabul edilirse bu politika 2020’nin sonuna kadar kömür, petrol ve doğalgaza tahsis edilmiş olan altyapıya yönelik finansmanın önünü kesecek. Politika, bu tip finansmanlar yerine temiz enerji projelerini teşvik edecek.
EIB başkan yardımcısı Andrew McDowell: “Bu, birkaç ay süren çalışmanın bir sonucudur ve aynı zamanda Avrupa genelinde yüzlerce paydaştan Avrupa Bankası'nın gelecekte enerjiyi destekleme konusunda önceliklerinin ne olması gerektiğine dair duyduğumuz görüşlerin bir yansıması.” Açıklamasını yaptı.
Avrupa merkezli global bir düşünce kuruluşu E3G’nin politika danışmanı Lisa Fischer, Climate Home News’a verdiği demeçte, bankaların, fosil yakıt fonlarını dışarıda bırakarak enerji kredilerini Paris Anlaşması ile uyumlu hale getirdiğini söyledi. Aynı zamanda, oluşan bu durumun diğer bankaların da izlemesi için bir standart oluşturacağını belirtti. Ayrıca Fischer, bu inisiyatifin Avrupa Birliği'nin altyapı önceliklerini uyumlaştırması için de bir baskı yaratacağını dile getirdi.
Geçen yıl, bankanın verdiği kredilerin %30’u, toplam 16,2 milyar Euro, iklim eylemleri için gerçekleşti. Bu gelişmeler, EIB’nin giderek iklim özelinde yoğunlaşan bir banka olacağının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

PAYLAŞ: