Menu EN

S360MAG

6 July

Yeşil tahvillerin 10. yıl dönümü kutlandı

Dünyanın ilk yeşil tahvil ihracının 10. yıl dönümünde European Investment Bank (EIB), iklim değişikliği ile etkin mücadele edilmesi için gereken yatırımların, özel sektör katkılarıyla hızlandırılmasında yeşil tahvillerin azımsanamayacak rolünü hatırlattı. Son 10 yılda 18 milyar avro değerinde yeşil tahvil ihraç edilirken 160'tan fazla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesine finansman sağlandı.  Commerzbank Berlin’in ev sahipliğinde yapılan toplantıda yatırımcıların, varlık yöneticilerinin ve finansal kuruluşlarla birlikte düzenlenen onuncu yıl kutlamasında konuşan Commerzbank İkim ve Çevre Başkan Yardımcısı Werner Hoyer, iklim değişikliğine karşı gerçekleştirilen yatırımlarda sermaye piyasalarına desteği sürdüreceklerini açıkladı.

Dünyanın en büyük uluslararası kamu bankası ve en büyük yeşil tahvil ihracı yapan kuruluşu olan EIB, yeşil tahviller haricinde de iklim odaklı projelere yatırım yapmaya ve yatırımcıların yeşil tahvillere olan güvenini güçlendirecek girişimlere destek vermeye devam edeceğini taahhüt etti.
EIB, ormanların en çok tehdit altında olduğu bölgelerde ormansızlaştırma ve çölleşmeyle mücadele için We Forest adlı STK ile yeni bir ortaklık kurduklarını açıkladı. Bu ortaklık kapsamında, We Forest, EIB internet sitesinde atılan her bir kişisel imza ve küresel bankaların yeşil tahvilleri desteklemek için bağışladığı her bir Euro için Afrika, Asya veya Amazon yağmur ormanlarındaki tehlike altında bölgelerde ağaç dikimi yapacak. Girişim, ormansızlaşmayla mücadele eden yerel topluluklara yardım için yeşil tahvillere özel ve kurumsal desteğin önünü açacak.

Commerzbank, EIB'in on yıl önce çıkardığı yeşil tahvilleri desteklemişti ve geçtiğimiz günlerde EIB’nin ihracını gerçekleştirdiği 1 milyar avro değerindeki İklim Farkındalık Tahvilleri'nin (Climate Awareness Bond) yönetiminde ortak rolü olduğu toplantıda vurgulandı. Gerçekleştirilen işlem aynı zamanda 30 yıl ile vadesi en uzun süreli yeşil tahvil ihracı olma özelliğini taşıyor.

PAYLAŞ: