Menu EN

S360MAG

7 November

Artık BİST Sürdürülebilirlik Endeksi Var, Siz Hazır Mısınız?

Emin Ali Gündez

Borsa İstanbul Kurumsal Sürdürülebilirlik konusunda uluslararası girişimlerde yer almanın yanı sıra, sürdürülebilirlik endeksi oluşturulması için bir süredir yoğun ve titiz bir çalışma sürdürmekte idi.

Bu çalışma kapsamında;

Borsa İstanbul ile Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) arasında şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin hesaplanması amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalanmış, EIRIS tarafından sadece “kamuya açık” bilgiler kullanılarak, BIST 30 endeksinde yer alan şirketler uluslararası sürdürülebilirlik kriterler baz alınarak belirlenen BİST Sürdürülebilirlik Endeksi Seçim Kriterleri kapsamında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Değerlendirmeler sonucunda BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde, Akbank, Arçelik, Aselsan, Garanti Bankası, Koç Holding, Migros, PETKİM, Sabancı Holding, TAV Havalimanları, Tofaş Otomotiv Fabrikaları, Turkcell, TÜPRAŞ, Türk Telekom, Vakıflar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası‘ndan oluşan 15 Şirketin yer aldığı, 4 Kasım 2014 tarihinde yapılan lansman ile açıklanarak, aynı gün itibariyle endeks hesaplanmaya başlanmıştır. Endeks her yılın Kasım ayında yenilenerek yoluna devam edecektir.Artık kurumsal sürdürülebilirlik performansı, sayısal değerle ifade edilebilir niteliğe kavuşmuş, şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarının kıyaslanabilmesi için uluslararası nitelikte, bağımsız, güvenilir ve en önemlisi yatırım yapılabilir bir endeks oluşturulmuş ve ilan edilmektedir.

Yatırımcılar ve şirketler başta olmak üzere tüm katılımcıları olumlu yönde etkileyebilecek olan BİST Sürdürülebilirlik endeksinin, şirketlerin sürdürülebilirlik risklerini doğru bir şekilde analiz edip yönetmesini sağlaması, yatırımcıların ise borsaya yönelmelerini teşvik etmesi , özellikle uzun dönemli sürdürülebilirlik risklerini yöneten şirketlere yatırım yapmak isteyen sorumlu yatırım fonlarını cezbetmesi beklenmektedir.

Borsa İstanbul tarafından BİST Sürdürülebilirlik endeksine dahil olabilecek şirketlerin değerlendirilmesinde kullanılan metodoloji ve endekse katılım kriterleri açıklanmıştır. Sürdürülebilirlik uygulamalarının değerlendirilmesinde, şirketlerin içinde yer aldığı sektörden, üretilen ürünlerden, faaliyet gösterilen ülkelere göre değişiklik içeren risklere karşılık gelen ölçümlemeler söz konusudur.

Borsa İstanbul tarafından, 2015 yılında BİST 50, 2016 yılında BİST 100 endekslerinde yer alan şirketlerin BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almak üzere değerlendirileceği açıklanmıştır. Sürdürülebilirlik endeksine dahil olma heyecanının kısa bir süre içerisinde BİST 100 içinde yer alan şirketlere kadar yaygınlaşacağı anlaşılmaktadır.

Halka açık şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarının raporlanıp değerlendirmeye tabi tutulması, sürdürülebilirlik endeksinde yer alma ve devamlılığının sağlanması konularının beraberinde çok fazla soru işareti ve endişe getirdiğinin farkındayız.

Bu süreci en doğru ve iyi şekilde yönetebilmesi, riskleri fırsata dönüştürülebilmesi için Borsa İstanbul şirketlerine, BİST sürdürülebilirlik endeksi konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyen sermaye piyasamız katılımcılarına destek olmaya hazırız.

Ve bu destek konusunda bir ilk adım olarak bu özel sayımızı sizlere sunabildiğimiz için çok mutluyuz, bizleri arayabilir, sorularınızı web sitemizde (http://s360.com.tr/tr/iletisim/) iletişim formu ile gönderebilirsiniz.

PAYLAŞ: