Menu TR

S360Mag

17 January

Türkiye’deki 24 Yerel Yönetim Paris İklim Anlaşması’na bağlılıklarını açıkladı

Türkiye’den 24 belediye, Paris Anlaşması’na bağlılıklarını açıkladı. Türkiye’nin en büyük beş metropolünden üçünün de içinde bulunduğu 24 belediyenin bu açıklaması, seçilmiş siyasilerin Paris Anlaşması’na ilk kez taahhütte bulunmaları açısından tarihi bir öneme sahip. Açıklama, iklim faaliyetlerine olan gereksinime ve küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırılmasının önemine güçlü bir sesle dikkat çekiyor.

Belediye başkanları yaptıkları açıklamada, karbon emisyonlarının azaltılması için en güncel bilimler veriler kullanılarak iklim aksiyon planlarının hazırlanması, sürdürülebilir ulaşımın önceliklendirilmesi, yenilebilir enerji ve sürdürülebilir tarım pratiklerinin şehirlerde uygulanmaya başlaması gibi taahhütlerde bulunuyor.

Açıklamayı imzalayan 24 Belediye ise aşağıda listelenmekte:

Acıpayam Belediyesi (Denizli), Adana Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avcılar Belediyesi (İstanbul), Aydın Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi (İstanbul), Beşiktaş Belediyesi (İstanbul), Bodrum Belediyesi (Muğla), Bolu Belediyesi, Bornova Belediyesi (İzmir), Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi (Tekirdağ), Çiğli Belediyesi (İzmir), Edirne Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi (Muğla), İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi (İstanbul), Karşıyaka Belediyesi (İzmir), Rize Belediyesi, Sarıyer Belediyesi (İstanbul), Sultanbeyli Belediyesi (İstanbul), Tepebaşı Belediyesi (Eskişehir), Tunceli Belediyesi.

SHARE: