Menu TR

S360Mag

5 March

İskoçya Ücretsiz Regl Ürünleri Sağlayacak İlk Ülke Olma Yolunda

Bu haberi 4 dakikada okuyabilirsiniz.

İskoç Parlamentosu 112 evet, 1 çekimser oy ile kadınlara ücretsiz regl ürünleri sağlayan tasarıyı onayladı. İskoç Parlamentosu regl ürünlerinin halk tarafından kolay bir şekilde ulaşabilmesi için anayasada düzenlemeler yapabilecek.

Hem yüksek gelirli ülkelerde hem de düşük gelirli ülkelerde yaşayan kadınlar regl ürünlerine ulaşmada sıkıntı yaşıyor. ABD’de her 5 kız öğrenciden 1’i regl ürünlerine ulaşamadığı için regl dönemlerinde okula gitmiyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise St. Louis, Missouri'de yaşayan kadınların 3’te 2’si geçen yıl regl ürünlerine finansal yetersizliklerden dolayı ulaşamadı. Dahası, St. Louis, Missouri'de yaşayan kadınların 5’te 1’inden daha fazlası regl ürünlerine ulaşamama problemini her ay yaşadıklarını belirtti. Ekonomik sebeplerle ped gibi regl ürünlerine ulaşamayan kadınlar zorunlu olarak havlu, peçete ve elbise gibi ürünleri kullandıklarını belirtti.

Regl ürünlerine ulaşamamadan kaynaklanan hijyen eksikliği kadınlar için üreme sağlığı problemleri ve idrar yolu enfeksiyonları gibi tehditler oluşturuyor. Bu sebeple, ekonomik durumu gözetmeksizin, İskoçya kendi sınırları içerisindeki her kadının regl ürünlerine ücretsiz bir şekilde ulaşması için çalışıyor. Ücretsiz regl ürünleri tasarısı sponsoru Monica Lennon tasarının ihtiyacı olan bütün kadınlara destek sağlayacağını ve reglin normal bir şey olduğunu ve bu yüzden de ped, tampon gibi regl ürünlerine ulaşımın da bütün kadınlar için mümkün hale getirilmesi gerektiğini söylüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre regl ürünlerine finansal yetersizliklerden dolayı ulaşamamanın yanı sıra, Birleşik Krallık’ta yaşayan genç kadınların yaklaşık %71’i regl ürünlerini satın alırken utanıyor ve bu sebeple ürünlere ulaşamıyorlar. Bu sebeple, onaylanan tasarı kadınların ücretsiz olarak regl ürünlerine ulaşmalarını sağlarken aynı zamanda bu konudan kaynaklanan olumsuz düşünceleri de ortadan kaldırılması üzerine çalışacak.

Peki şu ana kadar regl ürünlerine ulaşımı kolaylaştırmak için neler yapıldı?

Tampon ve pedler okullar ve üniversiteler tarafından öğrenciler için fonlanıyor. İskoç Hükümeti kamu alanlarında ücretsiz ped ve tampon erişimi için yaklaşık olarak 5.2 milyon sterlinlik fon oluşturdu. Bu fonun yaklaşık 500 bin sterlini FareShare adlı vakfa bağışlanarak düşük gelirli ailelere regl ürünlerine erişim kolaylaştırılmış oldu. Diğer bir 4 milyon sterlinlik bağış ise İskoç Meclislerine dağıtılarak kamu alanlarında ücretsiz pede ve tampona erişim sağlanmış oldu. Daha iyi bir gelişme ise restoran ve bar gibi yerlerde işletmeciler müşterileri için ücretsiz ped ve tampon sağlamaya başladı.

Hijyenik ürünler, dünya genelinde kadınların ve kız çocukların sağlığı, refahı topluma ve eşit ve tam bir şekilde katılımı için hayati önem taşımaktadır. Tuvalet kağıtlarını yanımızda taşımadığımız gibi, tampon ve pedleri de yanımızda taşımadığımız bir kamusal tasarının gerekliliği uzunca bir süredir konuşulan bir konu. 1986'da ABD’li feminist, gazeteci ve kadın hakları savunucusu Gloria Steinem, eğer erkekler de regl olsaydı, “ne kadar çok ve ne kadar uzun süre övüneceklerini”, regl başlangıçlarını erkekliklerinin başlangıcı olarak görüp bunun hakkında konuşacaklarını, “hediyeler ve ritüellerle kutlayacaklarını ve hatta hijyenik ürünlerin tedarikinin federal olarak finanse edilecek ve ücretsiz olacağını yazmıştı. Ücretsiz olması bir yana, bu ürünlerdeki vergi oranları bile dünyada genel olarak düşürülmüş değil. Kadınlar için “muayyen günlerinde” damgalamasının ötesine geçmek ve kadın hijyen ürünlerinin her zaman ücretsiz olması için politikaların üretilmesi gerekli.

SHARE: