Menu TR

S360Mag

14 April

'Teşekkürler Larry!': SASB BlackRock sayesinde güç kazandı

Şirketlerin çevresel ve sosyal etkilerini nasıl raporladıklarını standardize etmeyi amaçlayan Sürdürülebilirlik Muhasebe Standartları Kurulu (SASB), yatırım devi BlackRock Inc'nin bu yıl CEO'lara açık bir mektup göndermesinden bu yana kendilerine artan hızla bir ilgi oluştuğunu açıkladı.

San Francisco merkezli kâr amacı gütmeyen ve Michael Bloomberg ve Tom Steyer gibi milyarderler tarafından fonlanan kuruluş, web sitesinin Şubat ayında günde 1.092 yeni kullanıcı çektiğini, geçen yıla göre günlük oranın iki katına çıktığını ve ziyaretlerin çoğunluğunun kurumsal başvuruları denetleyen muhasebeciler ve avukatlar olduğunu belirtti.

SASB CEO'su Janine Guillot, grubun, şimdilerde artan yeni trafiğini daha fazla veri raporlamasına dönüştürmek için çalıştığını, söyledi. SASB, verilerini SASB’nin kılavuzlarına göre rapor eden dünya çapında 139 şirketi içeriyor. Guillot, bu sayının önümüzdeki yıl 300'e kadar çıkacağını umduğunu belirtti.

BlackRock’un CEO'suna referansla konuşan Guillot, Larry Fink'in kısa bir mektubunun dahi neler yaratabileceğinin şaşırtıcılığına değindi. Fink'in Ocak ayında CEO'lara gönderdiği mektupta, BlackRock'un yatırım yaptığı tüm şirketlerin yıl sonuna kadar sektöre özgü SASB yönergelerine ya da standartlarına uygun bir açıklama yayınlamalarını istemişti.

Bir başka büyük varlık yöneticisi olan State Street Corp da yakın zamanda yayımladığı açık bir mektupta şirketlerin açıklamalarını SASB ve benzeri standartlarla göre yayımlamaya teşvik etti.

GRI vs. SASB

SASB, yatırımcılar arasında iklim değişikliği ve diğer konularla ilgili endişelerin arttığı bir zamanda, şirketlerin sürdürülebilirlik konularındaki ilerlemelerinin nasıl ölçüleceğine dair belirsizliği gidermeye çalışan çeşitli kuruluşlardan biri - diğeri ise Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative, GRI) -.

Şimdiye dek sürdürülebilirlik ölçütlerine ilişkin yaygın olarak kabul edilen raporlama standartlarının eksikliği, şirketlerin performanslarını derecelendirmek isteyen kurumlar için endişe verici sonuçlar doğurdu ve bu da tamamen yeşil bir portföy oluşturmaya çalışan yatırımcıların işini zorlaştırdı.

Örneğin, geçen yıl yayınlanan bir çalışmada, MIT araştırmacısı Roberto Rigobon, en üstte yer alan beş ESG derecelendirme şirketinin sera gazı emisyonları konusunda skor verdiği şirketlerin ortalama korelasyonunu 0.13 olarak bulmuş. Bu oran, en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği ortalamadan (0.9) oldukça düşük. Rigobon, bu tutarsızlığın rahatsız edici olduğunu ve bu alandaki kitleler olarak hangi şirketin gerçekten iyi performans gösterip göstermediğini bilmeleri gerektiğini ifade etti.

Breckinridge Capital Advisors başkan yardımcısı ve SASB üyesi Robert Fernandez'e göre, sürdürülebilirlik için bir dizi tek tip raporlama standardı bulmak, finansal muhasebe standartları gibi yatırımcıların bir şirketin finansal sağlığını değerlendirmesini kolaylaştıracak şekilde sorunu çözebilir.

Buna ek olarak, ellerinde daha fazla veri olduğu takdirde bu derecelendirme kuruluşlarına da ihtiyaçları olmayacağını ve ellerindeki veriyle analizleri kendilerinin yapabileceğini de belirtti.

SASB’nin rakibi olan GRI, sürdürülebilirlik raporlaması kılavuzlarında SASB’nin sektöre özgü taleplerinden daha fazla ayrıntı istiyor. Araştırma şirketi Corporate Register'a göre son yıllardaki artış hızı düşük olsa da GRI yaklaşık 4.000 şirket tarafından kullanılıyor.

GRI CEO'su Tim Mohin, yatırımcıların ve şirketlerin GRI’nın daha kapsamlı olan yönergeleri yerine SASB’nin daha dar tuttuğu çerçevelere yöneleceğinden endişe duyduğunu söyledi. SASB’nin daha yaygın olarak kullanıldığı durumda ESG’ye dair şirket açıklamalarında geriye gidiş olabileceğini ifade etti.

BlackRock, yöneticilerin neden SASB'yi tercih ettiklerini tartışmaya açmadı. BlackRock'un yönetim kurulunda SASB standartlarını belirleyen bir temsilci var, ve BlackRock ve State Street'ten yöneticiler SASB'nin yatırımcı danışma grubuna hizmet ediyorlar.

Fazlasıyla evrak işi

Vornado Realty Trust (VNO.N), JetBlue Airways Corp (JBLU.O) ve Duke Energy (DUK.N) gibi şirketlerin de dahil olduğu bazı şirketler hem SASB hem de GRI standartlarına karşı bildirimde bulunuyor veya bulunmayı planlıyor. Duke yöneticileri standartların nihai olarak birbirlerine yakınsayacağını umduklarını söyledi. Duke CFO’su Steve Young, tutarlıklık aradıklarını belirtti.

Diğer şirketler içinse SASB’nin yönergelerinin daha sade olması, onu tercih edilir kılıyor. Mississippi'den Sanderson Farms Inc (SAFM.O), geçtiğimiz ay hissedarlarının kısmi SASB raporlaması isteyen bir kararı reddettikten sonra bile SASB yönergelerini benimseyeceğini söyledi. Şirketin CFO’su Mike Cockrell, şirketin BlackRock ve diğer yatırımcıların önerisi üzerine karar verdiğini söyledi. Bu hareketin, GRI da dahil olmak üzere çok daha ayrıntılı açıklamalar talep eden hissedarları da önleyeceğini umduğunu söyledi ve şöyle ekledi: “52 hafta boyunca haftada 40 saat çalışan 30 kişilik bir personelim olabilir ve yine de bu raporların bazılarını tamamlayamamam”.

Çevre çözüm sponsoru As You Sow CEO'su Andrew Behar, şirketlerin ideal olarak GRI seviyesinde rapor sunsa da, BlackRock ve State Street'in SASB’yi desteklemesini önemsediklerini belirtti ve “Şimdilik, istediğimizi aldık” diye ekledi.

SHARE: