Menu TR

S360Mag

5 March

Bu yılın Dünya Kadınlar Günü teması  #EachforEqual !

Bu haberi 5 dakikada okuyabilirsiniz.

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar günü tarih boyunca dünyanın dört bir yanındaki kadınları onurlandırmaya adanmış bir gün haline geldi. Dünya Kadınlar Günü’nde farklı geçmişlere ve kültürlere sahip kadınlar cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için savaşmak için farklı yollarla bir araya geliyor.

Bu yıl, Dünya Kadınlar Günü her yıl olduğu gibi özel bir temaya sahip, #EachforEqual.

Dünya Kadınlar Günü Nedir ve Neden 8 Mart’ta Kutlanıyor?

Dünya Kadınlar Günü (IWD), kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik alanlardaki kazanımlarını kutlamaya adanmıştır. Kadınlar tarafından kolektif olarak yaratılan gün, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına da dikkat çekiyor.

Dünya Kadınlar Günü'nün küresel olarak kutlaması, cinsiyet eşitliğinde başarılanları görmek, ihtiyaç duyulan şeylerin savunuculuğunu yapmak ve engelleri yıkmaya devam etmek için harekete geçmeyi temsil ediyor. Yüzyılı aşkın bir geçmişe sahip olan IWD, birlik ve güç merkezli büyüyen bir hareket olarak da tanınıyor.

Dünya Kadınlar Günü 108 yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahip. Kutlamalar ilk kez 1909'da, Amerika Sosyalist Partisi’nin uzun çalışma saatlerini, düşük maaşları ve New York'ta oy haklarını protesto eden 15.000 kadını anmak üzere başlıyor. Başta Ulusal Kadınlar Günü olarak adlandırılan yıllık kutlama, dünya çapında yayıldı ve resmi olarak ilk kez 1911'de kutlandı.

8 Mart trendini belirleyen ise Rusya oldu. Dünya Kadınlar Günü 1913'te Rusya'da resmi bir tatil olmasına rağmen, kadınlar hala 1.Dünya Savaşı'nın neden olduğu zorlukları yaşamaya devam ediyordu. Erkekler savaştayken kadınlar yiyecek kıtlığı ve onları dinlemeyen bir hükümetle uğraşıyorlardı. 2 milyon Rus askerin ölmesi üzerine 8 Mart 1917'de, on binlerce Rus kadın sokaklara çıktı ve “ekmek ve barış” sloganıyla değişim talep etti. Ortaya çıkan yardım çığlığı, kısa süre sonra Rus kadınlara oy hakkı tanınmasının yolunu açtı.

Dünya Kadınlar Günü’nün 2020 Teması Nedir?

1975'ten itibaren Birleşmiş Milletler Dünya Kadınlar Günü'nü resmen tanıyor. 1996 yılında ise her yıl için yeni bir tema benimsemeye başladı. İlk tema "Geçmişi kutlamak, Geleceği planlamak" idi. Bu yılki #EachforEqual temasının 2020 yılı boyunca benimsenecek bir ortak hedef olması bekleniyor.

8 Mart’ta stereotiplere meydan okumayı, önyargılarla mücadele etmeyi, algıları genişletmeyi, durumları iyileştirmeyi ve kadınların başarılarını kutlamayı aktif olarak seçebileceğimizin altı çiziliyor. Bu yıl #EachforEqual teması her bir bireyin bir bütünün parçası olduğunu ve bireylerin eylem, davranış ve zihniyetlerinin toplum üzerinde bir etkisi olabileceği fikrini ifade eden “kolektif bireycilik” kavramını ele alıyor.

Dünya Kadınlar Günü Nasıl Kutlanıyor ve Nasıl Katılabilirsiniz?

Dünya Kadınlar Günü, Afganistan, Küba, Laos, Rusya ve Vietnam gibi birçok ülkede resmi bir bayram olarak kutlanıyor. Bununla birlikte, Nepal ve Çin gibi ülkelerde sadece kadınlar için bir tatil. ABD’de ise Dünya Kadınlar Günü’nün resmi bir tatil olması teklif edilse de kabul edilmediği için resmi olarak kutlanmıyor. Ancak farklı geçmişlere ve kültürlere sahip kadınların bir araya geldiği çok sayıda siyasi miting, konferans ve kurumsal etkinlik gerçekleştiği için kutlama heyecanının ABD'de yaşanmadığından söz edilemiyor.

Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılmanın dünya çapında çok sayıda etkinlik düzenlendiği için birçok yolu bunuyor. Bu etkinlikler küresel toplantılardan bilgilendirici konferanslara, güçlü sanat sergilerinden festivallere kadar uzanıyor ve kadın grupları, hayır kurumları, siyasi partiler, şirketler veya diğer sosyal gruplar tarafından hazırlanıyor.

Bununla birlikte, bir etkinliğine katılamıyor olunsa bile, 8 Mart'ta mor giyerek milyonların katıldığı bir hareketin içinde olunabiliyor. Adalet ve onuru simgeleyen mor renk, kadın eşitliğinin simgelendiği mor, yeşil ve beyazı kullanan 1908 İngiltere Kadınların Sosyal ve Siyasi Birliği'nden geliyor. Mor, adalet ve onuru; yeşil ise umudu simgeliyor. Beyaz saflığı temsil ediyor, ancak 'saflığın' tartışmalı bir kavram olması nedeniyle artık kullanılmıyor.

Dünya Kadınlar Günü’nde bu yılın özel temasını kutlamak için #EachforEqual pozunu da yapabilirsiniz aynı zamanda sosyal medyanın gücünü kullanarak #IWD2020 etiketi ile bu kutlamaya katılabilirsiniz.

SHARE: