Menu TR

S360Mag

30 April

Eco Vista: Kaliforniya'da öğrenciler tarafından kurulan bir eko-köy

Bu haberi 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Eco Vista
, sıra dışı Isla Vista topluluğunu bir eko-köy haline getirme hayallerini 10 yıl içinde gerçekleştirmek için Kaliforniya Üniversitesi’nde uzun zamandır bölgedekilerle birlikte hareket eden bir grup öğrenci tarafından oluşturulan bir girişim. Isla Vista sıra dışı bir topluluk çünkü bu küçük bölgede birlikte yaşayan yirmi üç bin insanın yüzde 80’i 18 ile 24 yaş arasında.

Eco Vista Geçiş Girişimi (Eco Vista Transition Initiative), bu yıl Mart ayında Transition US isimli ağdaki en yeni bağlantı haline geldi ve ağın 169. üyesi oldu. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Transition US, ABD genelinde kurulan geçiş girişimleri için ilham, teşvik, destek ve eğitim sağlarken bu girişimler arasında bir ağ oluşturuyor. Eco Vista’nın üniversite öğrencileri tarafından başlatılan ilham ve umut dolu dönüşüm hikayesini sizin için derledik.

Öncelikle, Eco Vista kuruluş amacını şu şekilde açıklıyor:

“Canlı bir kültürel yaratıcılıkla şekillendirdiğimiz bir eko-köyün kuruluşunu teşvik etmeyi ve ilham vermeyi amaçlıyoruz. Hayalini kurduğumuz eko-köy yenilenebilir enerji kullanıyor, gelişen ve yeniden üreten bir tarımsal ekolojinin oluşturduğu kent bahçelerine sahip, kooperatif şeklindeki hesaplı konutlarda yaşayan sakinlerin gerçek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir döngüsel ekonomi üzerine kurulu, radikal öz yönetişim ilkelerini benimsiyor ve adada yaşayan herkesin ortak karar verdiği önceliklere sahip.”

Isla Vista, Amerika’da beş yüz yıl boyunca yerlilerin elinden alınarak mülksüzleştirilmiş bir bölgenin son 50 yıldaki adı. Aslen yerli Amerikalıların doğayla iç içe yaşadığı ve kendi gelişimlerini çevrenin korunmasıyla bir gördüğü “altın dönem” sonrasında Isla Vista, başlangıçta İspanyol misyonerler tarafından, sonrasında ise birçok farklı grup tarafından yeni bir yaşam tarzı benimsemeye zorlanıyor. Yıllar boyunca farklı kişilere satılan bölge bir süre sonra ABD ordusunun eline geçmesiyle birlikte kalkınma ve ilerleme amaçları çerçevesinde bugün bildiğimiz Isla Vista şehri haline geliyor. Biraz da tanıdık olduğumuz bu tarihi ve Eco Vista’nın şu anki amaçlarını anlatan videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Uzun yıllar boyu yaşanan trajedi üzerine inşa edilen Isla Vista’nın son yarım yüzyılı alternatif yaşam biçimleri, otoriteye karşı sivil itaatsizlik, toplum yönetişimi ve çevre yönetimi konularında radikal deneylerle dolu. Isla Vista’nın tarihi, barındırdığı topluluğun gençlik kültürü ve nesiller arası dayanışmasının bir sonucu olarak mücadelelerle dolu.

Bugüne geldiğimizde ise topluluk, Amerika’da karşılaşılan en kritik sorunlardan birçoğuna aktif katılım yaratmak için çeşitli fırsatlar sunuyor. Ele alınan sorunlar arasında gıda güvensizliği ve adaletsizlik, barınma problemi, akıl sağlığı, cinsel şiddet, konuşma özgürlüğü ve polis-toplum etkileşimleri de bulunuyor.

Nihayet 2017 yılında Isla Vista ilk yerel olarak seçilmiş hükümetini kurma hakkını kazanıyor. Bu sayede hayata geçirilen yeni vergi hizmetleriyle birlikte 2019 yılında 1 milyon dolar yıllık bütçe elde ediyor. Topluluğun karbonsuzlaşmaya, adil bir dönüşüme, sürdürülebilirlik sonrası eleştirel ekolojiye ve halktan gelen sistem değişimine olan ilgisi böylelikle sürpriz bir gelişim ve değişim süreci başlatıyor.

Eco Vista Projesi

2017 yılında Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi (UCSB)’nden iki lisans öğrencisi (Jessica Alvarez Parfrey ve Valentina Cabrera), kendi topluluklarını tabandan yukarı bir katılım süreci yoluyla bir “eko-köy”e dönüştürmek için şu an da devam etmekte olan çabaların temelini oluşturan bir proje başlattı. 2017 yılı yaz ve sonbaharı sürecinde projenin adı Eco Vista haline geldi ve sıkı çalışmalar başladı. O zamandan beri öğrenciler ve topluluk üyeleri “2050’deki dünya: Sistemsel alternatifler”, “Dünya’da ne yanlış gidiyor? Bunu nasıl düzeltiriz?” gibi konular üzerine dersler aldı. Aynı zamanda, “Eco Vista” isimli düzenli bir grup çalışması başlatarak gıda sorunları, konut, enerji, ulaşım, yerel kooperatif girişimleri, haber bülteni ve website, topluluktaki diğer insanlara ulaşmak gibi konularda kültürel yaratıcılık açısından zengin olan birçok proje gerçekleştirdi.

Şu anda koronavirüs nedeniyle online görüşmeye devam edilen ve iki haftada bir düzenlenen genel kurulun yanı sıra Eco Vista e-listesinde 250'den fazla kişi bulunuyor. Diğer yandan da gıda ormanları, kent bahçeleri, kiracı hakları (UCSB konutları dahil) ve daha fazlasını içeren birçok projeyle ilgili oluşturulan çalışma grupları faaliyetlerini sürdürüyor.

Benimsedikleri topluluk değerleri ve katılım davetiyeleri aynı fikirde olan herkese açık:

“Kapsayıcıyız.
Demokratiğiz.
Şiddet içermiyoruz.
Mümkün olduğunca kolektif olarak çalışıyoruz ve herkes kendi faaliyetlerini ve projelerini organize etmekte özgür.
Bu değerlerle uyumlu ve Eco Vista Misyonunu destekleyen tüm bakış açılarına açığız.
Tüm canlıların haysiyetine karşı sevgiyle hareket ederek yaşıyoruz ve bu sevgimizi sosyal ve iklim adaletinden ve radikal umuttan alıyoruz.

Hedefimizi yüksek tutuyoruz: Isla Vista’da eşitçi ve adil bir dönüşüm için sürekli ve çok kuşaklı olan bir öğrenci-topluluk projesinin temellerini atmak ve bunun sonucunda diğer üniversite öğrencilerinin kendi küçük topluluklarında benzerini oluşturabilecekleri örnek bir model yaratmak, yani Eco-Vista’yı oluşturmak. Yapmaya çalıştığımız şeyleri sürdürülebilir, esnek ve katılımcı kalkınma konularında bir deney olarak görüyoruz.”


Eco Vista, hep birlikte tüm sakinleri için yaşamı öne koyan bir yeri nasıl yaratabileceğimizi ve hayal gücümüzü kullanarak içinde yaşamak istediğimiz yenilikçi gelecek topluluklarını yaratmak için farklı yerlerdeki insanlara nasıl ilham verebileceğimizi gösteriyor:

“Eco Vista rüyası, ortak oluşturulan ve paylaşılan neşeli bir macera – umarız bizi bu hissettiğimiz sevgiyle uyumlu bir yere ulaştırır.”

Eco Vista'nın geleceği ise… Eh, aslında tam olarak öğrenmeyi amaçladığımız ve merak ettiğimiz şey de bu!

SHARE: