Menu TR

S360Mag

14 April

Koronavirüs Pandemisi ÇSY fonlarını uçuracak

Koronavirüs pandemisi ve pandeminin ekonomik yansımalarının, önümüzdeki 12 ay boyunca sürdürülebilir, sorumlu ve etki odaklı yatırımlarda ‘yukarı doğru bir dalgalanma' tetikleyeceği vurgusu, dünyanın en büyük bağımsız finansal danışmanlık kuruluşlarından birinin CEO'su tarafından doğrulandı.

Danışmanlığı içinde 12 milyar dolardan fazla bulunan deVere Group patronunun bu tahmini, tam da Bloomberg analizi sırasına denk geldi. Bu analize göre, Covid-19 krizi esnasında S&P 500 Endeksi içinde yer alan ortalama Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) fonları yarı yarıya düştü.

Nigel Green, koronavirüs pandemisinin önümüzdeki 12 ay boyunca sürdürülebilir, sorumlu ve etki odaklı yatırımlarda yukarı doğru bir dalgalanmayı tetikleyeceğini 3 temel nedene dayandırıyor:

İlk olarak Green, pandemiden önce yapılan araştırmaların, ESG açısından iyi puan alan yatırımların piyasanın üzerinde performans gösterdiğini ve uzun dönemde düşük bir volatiliteye sahip olduğu tespitini dile getiriyor. Covid-19 itibariyle dünyanın genel anlamda durduğu şu dönemde yapılan analizler de ESG fonlarının tipik olarak diğerlerinden daha iyi performans göstermeye devam ettiği bilgisini paylaşıyor.

İkinci olarak ise, koronavirüs pandemisi ile dünyanın ve toplumların ne kadar da kırılgan olduğunun altının çizildiğine değiniyor. Bu durumun, şirketlerin, ancak çalışma sahalarında daha geniş bir kamu onayı alarak ayakta kalabileceklerinin anlaşıldığına dikkat çekiyor. Aynı zamanda, dünyanın, ticaret anlamında da ne kadar karmaşık ve birbirine bağlı olduğunun da görünür olduğunu ve şayet sürdürülebilir olmazlarsa nasıl tehdit altında olabileceğinin de ortaya çıktığını vurguluyor.

Üçüncü olarak ise demografik değişimlerin de günümüz trendleriyle örtüştüğünü ekliyor Mr. Green. Y kuşağı, yani 1980'lerin başından 1990'ların ortalarına ve 2000'lerin başlarına kadar uzanan sürede doğanların yatırım fırsatları göz önüne alındığında en öncelikli konular olarak ESG yatırımlarını gördüklerini belirtiyor. Bunun çok çok önemli olduğunu, çünkü şimdiye kadar yaşanan en büyük kuşaklararası servet transferinin, “babyboomer”, yani savaş sonrası doğanlar kuşağından Y kuşağına aktarılacağını ifade ediyor. Aktarılacak miktar ise yaklaşık olarak 30 trilyon dolar civarında.

deVere Group, Ocak ayında gerçekleştirdiği küresel bir ankette, Y kuşağının %77'sinin yatırım fırsatları göz önüne alındığında ESG alanındaki yatırımları öncelik olarak belirttiklerini ortaya koymuştu. Bu anket, bildiğimiz anlamda yatırımlardan beklenen geri dönüşlerin hala önemli olduğunu gösterse de Y kuşağı katılımcıların karar verme süreçlerinde artık yeterli olmadıklarını saptadı.

Sonuç olarak, Nigel Green, ESG yatırımlarının önümüzdeki yıllarda yatırım ortamını zaten yeniden şekillendirecek olduğunu ancak koronavirüs etkisiyle bu şekillenmenin çok daha hızlanacağı vurgusunu yapıyor.

 

SHARE: