Menu TR

S360Mag

23 January

Almanya kömür santrallerini kapatma için planını açıkladı

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Uzun görüşmeler sonucunda Almanya hükumeti ve Almanya’nın kömür üreticisi eyaletleri kömür santrallerinin 2038 yılına kadar kapatılması konusunda anlaşmaya vardılar. Bazı santraller 2020 içerisinde kapatılacak.

Oluşturulan program dahilinde Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya, Saksonya-Anhalt ve Brandenburg eyaletlerinde bulunan linyit yakıtlı termik santrallerin kapatılması ve eyaletler ile enerji firmalarının başka gelir kaynaklarına geçiş yapması için zaman çizelgesi belirlendi. Anlaşmanın ana hatları aşağıdaki şekilde:

• Hükumet, 2038’e kalmadan 2035’te tüm kömür santrallerinin kapatılmış olmasını hedefliyor. Ancak resmi hedef 2038 olarak belirlendi.
• Enerji firmaları ekonomik kayıplarını telafi etmek için hükumetten 4,35 milyar Euro ödeme alacaklar.
• 2020 yılında en az 8 kömür santrali kapatılacak.
• Kömürden uzaklaşma program dahilinde geçişi kolaylaştırmak için ekonomik olarak etkilenen eyaletlere hükumet tarafından 14 milyar Euro destek ödeneği sağlanacak. • Etkilenen eyaletleri desteklemek amacıyla 26 milyar Euro “ilave tedbirler” için ayrılacak.
• Finansal ödemeler, parlamento anlaşmayı bağlayıcı yapmak üzere yasama sürecinden geçirdikten sonra başlayacak.

2019 yılında Almanya hükümeti 2030’a kadar enerji ihtiyacının %65’inin karbon nötr kaynaklardan elde edilmesi hedefine ulaşılması için bir iklim programı oluşturdu. Ancak koyduğu hedeflere rağmen Almanya, Avrupa Birliği içericinde en yüksek karbon salımlarına sahip olmayı sürdürüyor. Almanya, AB’nin toplam CO2 salımlarının %22’sini oluşturuyor.

Günümüzde Almanya’nın elektrik üretiminin üçte biri kömürden elde edilmekte. Linyit sanayisi yaklaşık 20.000 kişiye istihdam sağlıyor. Bu işçilerin 15.000 kadarı açık ocak işletmelerinde, kalanı ise linyit yakıtlı termik santrallerde çalışıyor. Ülkenin son aktif kömür madeni 2018'de kapandı ancak 5.000'in üzerinde işçi kömürle işleyen termik santrallerde çalışmayı sürdürüyor.

Müzakere sürecinde hükümet, özellikle politika değişikliğinin eski Batı Almanya eyaletleri ile ekonomik eşitsizliği kötüleştirebileceğine dair kaygı ifade eden kömür üreticisi eski Doğu Almanya eyaletleri Saksonya, Brandenburg ve Saksonya-Anhalt'ın baskısı altındaydı. Ancak Maliye Bakanı Olaf Scholz eyaletlere verilecek ödeneklerin hükumet tarafından karşılanabilir ve iyi bir çözüm olduğunu ifade ediyor.

“Nükleer ve kömür enerjilerinden bağlayıcı adımlarla çıkmakta olan ilk ülkeyiz. Önemli bir uluslararası işaret veriyoruz.” diyen Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, hükümetin ve enerji firmalarının altı saat süren bir müzakere sonucunda vardığı mutabakatın dünyada önemli bir ilke imza attığını ifade ediyor.

NatCaTSERVICE veri tabanına göre Almanya, 2018’de iklim değişikli kaynaklı şiddetli hava olaylarından en ağır etkilenen üçüncü ülke oldu. 2018 Almanya tarihinin en sıcak yılıydı ve sıcak dalgası 1.246 bireyin ölümüne sebep olurken bazı bölgelerde kuraklık yüzde 50 ila 70 oranında ürünün kaybedilmesini getirdi. Fırtınalar ise 4.5 milyar Euro hasar yarattı. Takip eden 2019 yılı ise Almanya’nın en sıcak üçüncü yılı olarak tarihe geçti.

SHARE: