Menu TR

S360Mag

20 February

Ambroisa Yemek Atıklarından Temizlik Üretiyor

Bu haberi 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Ellen MacArthur Foundation’ın verilerine göre kullandığımız temizlik malzemelerinin ana bileşenini yüzde 90 su oluşturuyor. Yemek atıkları da içerisinde ortalama yüzde 75 su bulundurarak temizlik malzemeleri ile ortak bir nokta paylaşıyor diyen Ambrosia’nın CEO’su Amanda Weeks, bu ortak özelliğin geliştirdikleri temizlik ürünü Veles’in çıkış noktası olduğunu vurguluyor.

Veles, bileşenlerinin yüzde 97’si atık yemeklerden elde edilen su, asetik asit, laktik asit ve alkolden oluşuyor.

Başlangıçta hedefi küçük şehirlerde yemek atıklarının nasıl geri dönüştürüleceğine dair çalışmak olan Ambrosia hedefine ulaştıktan sonra atık yönetiminden ürün geliştirmeye kadar farklı alanlar üzerine çalışıyor. Atık yönetimi endüstrisinin yüksek miktarda sermaye gerektirdiği için yavaş gelişen bir sektör olduğunu belirten Weeks, Ambriosa’nın yemek atığından daha fazla ve farklı ürünler üreterek bu sorunun üstesinden gelmeyi planladıklarını söylüyor.

Veles’in piyasaya sürümünden önce yemek atıklarından suni gübre oluşturmayı planlayan Ambroisa gerek sektörün yatırıma daha fazla açık olmaması, gerek var olan çeşitli markalardan ötürü önceliğini tüketicilere atık geri dönüşümünden yeni ürün sunmak olarak belirledi.

Veles’i sürdürülebilir atık yönetiminde bir örnek olarak gösteren Weeks aynı zamanda geri dönüşüm sonunda elde edilen üründen gelir sağlanmadığı durumunda atık yönetiminin finansal yetersizliklerden dolayı hayata geçirilemeyeceğini ve bu yüzden yemek atığından elde edilen ürünlerin piyasaya yeni inovatif bir ürün olarak sunulması gerektiğini belirtiyor. Bu yüzden ev temizleme ürünü olan Veles risk sermayedarları tarafından yatırım için fırsat olarak değerlendiriliyor.

Çevreyi korumak ve katkı sağlamak için kendisine prensipler oluşturan Ambrosia, kaynağını yemek atıklarının oluşturuldukları restoranlar, süpermarketler gibi müşterilerden toplayan atık nakliye şirketi RTS’ten alıyor. Kaynağa ulaşımdaki stratejisinin yanı sıra, Ambroisa internetten online olarak 16 dolara satın alınabilen tekrar doldurulabilir metal şişeleri kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede, tüketiciler sıvı kartuşlar ile ilk aldıkları metal şişeleri uzun süreli kullanarak gereksiz fazla şişe kullanımından da kaçınmış oluyorlar.

Ambroisa yüzde 97’lik kısmı sudan oluşan Veles’in yüzde 3’lük kısmı ile de inovatif fikirlerle tüketicilerinin karşısına çıkmak istiyor. Bu sebeple kullanacağı koku ve stabilizatörü doğal kaynaklardan elde ediyor. Birçok ev temizleyici maddesi Polisorbat 20 içerirken Ambrosia kanserojen içerdiği için Polisorbat 20 kullanmak yerine kendi formülünü oluşturarak bitki kökenli stabilizatör kullanıyor.

Sonuç olarak Ambrosia’nın geliştirmiş olduğu Velves ürünü birçok şirkete üretimde sürdürülebilirliğe örnek bir adım oluşturuyor. Velves’in piyasaya sürümü ile Ambroisa diğer şirketler ile ortaklık geliştirerek şirketlere yemek atıklarından ürün üretimlerinde danışmanlık yapmayı hedefliyor ve daha büyük çapta etki oluşturabilecek şirketlere teşvik edici bir örnek oluşturuyor.

SHARE: