Menu TR

S360Mag

12 March

Yatırımlar şimdi 'İklim-Akıllı' olmalı

WSDS 2020 sırasında yapılan tartışma, özel sektör yatırımcılarının korunması ve yenilenebilir projelerin risklerinin azaltılması etrafında dönüyordu.
Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi (WSDS) 2020 sırasında yapılan tartışma, özel sektör yatırımcılarının korunması ve yenilenebilir projelerin risklerinin azaltılması konuları etrafında gerçekleşti.
Kömür, dünyadaki çoğu ülke için halen gerekli bir bela. Hindistan da dahil olmak üzere birçok gelişmekte olan piyasa sürdürülebilir enerjiye geçiş yapmakla birlikte, kömür kullanımı, güneş enerjisi gibi daha temiz enerji kaynaklarıyla ikame edilmekten çok uzakta.
Kömür enerjisi baskın olmaya devam ederken, elektrik tüketme şeklimizde hızlı değişiklikler oldu. Hindistan'da yenilenebilir enerjinin payı son yıllarda sürekli olarak artmakta. Merkezi Elektrik Kurumu (Central Electricity Authority, CEA) ve Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı verilerine göre, yenilenebilir enerji (hidrolik enerji dahil olmak üzere), 2019 yılı sonunda Hindistan'ın toplam güç kapasitesi yaklaşık %36'sını oluşturdu.
Hindistan, 2022 yenilenebilir enerji hedefi olan 175 GW için hazırlanırken kritik bir noktada duruyor. Bu hedefi gereçkleştirmek doğrultusunda istekler yükseldikçe, finansmana erişim, endüstrinin en büyük endişelerinden biri olmaya devam ediyor. Son birkaç yılda, yenilenebilir enerji konusunda yatırımlar oldukça rahatlamış olsa da, bu alanda geliştirme yapanların sınırlı sermaye ve kaynakların oluşu hız kesici olarak rol oynuyor.

SHARE: